O wyższości łąk kwietnych w miastach nad trawnikami
2020-08-27, 22:08 | aktualizacja 2020-11-06, 20:11
Fundacja "Łąka" od momentu powstania walczy o bioróżnorodność, apelując i namawiając Polaków do zamiany trawników, które są kosztowne i pracochłonne w utrzymaniu na łąki kwietne. W ten sposób chcą też przywracać zagrożone gatunki, tworząc dla nich odpowiednie środowisko.
Fundacja ma już pierwsze sukcesy z tym związane. Kilka owadów z "Czerwonej księgi gatunków zagrożonych" publikowanej przez IUCN, zostało zaobserwowanych przez naukowców na dwóch łąkach w Warszawie! Ich powrót jest bezpośrednio związany z powstaniem łąk kwietnych.
Posłuchaj
Fundacja przy pomocy roślin chce też walczyć ze smogiem. Antysmogowa mieszanka nasion kwiatów łąkowych, stworzona przez fundację jest od kilku lat interesującym kierunkiem badań także dla partnerów spoza Polski, np. z Norwegii. Fundacja działa wraz z partnerami z Niemiec, Czech, Austrii, Hiszpanii i Szwajcarii. Łąki mogą też pomóc osobom wykluczonym społecznie, dzięki specjalnym programom.
Youtube/Fundacja Łąka
Gościem audycji jest Maciej Podyma, twórca i prezes Fundacji "Łąka", innowator społeczny, członek Ashoki (organizacji, która wyszukuje, wspiera i zrzesza najbardziej wyróżniających się ludzi na świecie, których nowatorskie pomysły w niekonwencjonalny sposób pozwalają rozwiązywać różne problemy społeczne).
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Maciej Podyma (innowator społeczny, prezes Fundacji Łąka, członek Ashoki)
Data emisji: 27.08.2020
Godzina emisji: 21.0