Taki pejzaż – stocznia po 40 latach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Taki pejzaż – stocznia po 40 latach
Brama Stoczni GdańskiejFoto: Barbara Marcinik

Przed dwoma tygodniami – 14 sierpnia w "Trójce pod Księżycem" – gościliśmy Janinę Jankowską, autorkę najsłynniejszego dokumentu radiowego o strajku w Stoczni Gdańskiej, nagrodzonego Prix Italia 81 – "Sierpień 1980". 40 lat wcześniej, nad ranem rozpoczynał się w Stoczni strajk. Dzisiaj mija rocznica piętnastego dnia strajku.

Powracamy do Stoczni Gdańskiej, łącząc się z Europejskim Centrum Solidarności, gdzie naszym gościem jest vice dyrektor ECS – pan Andrzej Trzeciak, autor książki "Stocznia Gdańska. Miejsca. Ludzie. Historie".


Andrzej Trzeciak Foto: Barbara Marcinik Andrzej Trzeciak Foto: Barbara Marcinik

Przypominamy najważniejsze wydarzenia z kalendarium wydarzeń sierpniowych, rozpoczynając zarazem długi weekend jubileuszowych spotkań w Gdańsku.


Posłuchaj

1:56:33
Gdańsk pod Księżycem (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W samym Centrum po rocznicowej wystawie odbywają się oprowadzania zwiedzających, a przewodnikami są świadkowie Sierpnia 80’, także Janina Jankowska. My, Stocznię odwiedzamy od lat, obserwując jej znikanie. I tym razem, spoglądamy na ów pejzaż, rozciągający się między Placem Solidarności (Pomnik Poległych Stoczniowców 1970) a Ostrowiem.


40 lat Polskiego Sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności 40 lat Polskiego Sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności

Nasz gość jest historykiem i historykiem sztuki. Wypada zapytać, czym stała się dla nas historia? Historia vitae magistra? Co znaczy po 40 latach "Solidarność"? Czym dla młodszych jest Stocznia, a czym dla konserwatora zabytków? Jakie jest jej znaczenie dla światowego dziedzictwa (UNESCO)?

Teren postoczniowe, fot. Baszka Marcinik Teren postoczniowe, fot. Baszka Marcinik

Zmęczonym tematem proponujemy muzykę i opowieść z zupełnie innego czasu. Za tydzień, 5 września odbędzie się kolejne Narodowe Czytanie. Tym razem wyzwanie dla czytających – wyjątkowo trudne. Przed laty w Polskim Radiu powstała muzyczna wersja owego dzieła czyli "Balladyny". Próbujemy odtworzyć jego fragmenty. Kiedy, jak nie – po północy

Jeszcze jedna nasza wyprawa do Gdańska w sierpniu 2020.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Kuba Sadowski 
Data emisji: 28.08.2020
Godzina emisji: 0.05

Polecane