Taki pejzaż – stocznia po 40 latach
2020-08-28, 02:08 | aktualizacja 2020-08-28, 11:08
Przed dwoma tygodniami – 14 sierpnia w "Trójce pod Księżycem" – gościliśmy Janinę Jankowską, autorkę najsłynniejszego dokumentu radiowego o strajku w Stoczni Gdańskiej, nagrodzonego Prix Italia 81 – "Sierpień 1980". 40 lat wcześniej, nad ranem rozpoczynał się w Stoczni strajk. Dzisiaj mija rocznica piętnastego dnia strajku.
Powracamy do Stoczni Gdańskiej, łącząc się z Europejskim Centrum Solidarności, gdzie naszym gościem jest vice dyrektor ECS – pan Andrzej Trzeciak, autor książki "Stocznia Gdańska. Miejsca. Ludzie. Historie".
Przypominamy najważniejsze wydarzenia z kalendarium wydarzeń sierpniowych, rozpoczynając zarazem długi weekend jubileuszowych spotkań w Gdańsku.
Posłuchaj
W samym Centrum po rocznicowej wystawie odbywają się oprowadzania zwiedzających, a przewodnikami są świadkowie Sierpnia 80’, także Janina Jankowska. My, Stocznię odwiedzamy od lat, obserwując jej znikanie. I tym razem, spoglądamy na ów pejzaż, rozciągający się między Placem Solidarności (Pomnik Poległych Stoczniowców 1970) a Ostrowiem.
Nasz gość jest historykiem i historykiem sztuki. Wypada zapytać, czym stała się dla nas historia? Historia vitae magistra? Co znaczy po 40 latach "Solidarność"? Czym dla młodszych jest Stocznia, a czym dla konserwatora zabytków? Jakie jest jej znaczenie dla światowego dziedzictwa (UNESCO)?
Teren postoczniowe, fot. Baszka Marcinik
Zmęczonym tematem proponujemy muzykę i opowieść z zupełnie innego czasu. Za tydzień, 5 września odbędzie się kolejne Narodowe Czytanie. Tym razem wyzwanie dla czytających – wyjątkowo trudne. Przed laty w Polskim Radiu powstała muzyczna wersja owego dzieła czyli "Balladyny". Próbujemy odtworzyć jego fragmenty. Kiedy, jak nie – po północy
Jeszcze jedna nasza wyprawa do Gdańska w sierpniu 2020.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Kuba Sadowski
Data emisji: 28.08.2020
Godzina emisji: 0.05