Czy wystrzeliwanie rakiet w kosmos ma zgubny wpływ na naszą atmosferę?
2020-08-24, 07:08 | aktualizacja 2020-08-24, 15:08
– Oczywiście, że to może mieć wpływ. I ma! – odpowiada dr Tomasz Rożek. – Przez dziesięciolecia to nas nie interesowało, bo rakiety latały rzadko. To się zmienia, bo biznes kosmiczny rozwija się bardzo szybko – wyjaśnia.
Posłuchaj
– Dla porównania, w 2017 roku wystrzelono 91 rakiet. Już rok później wystrzelono ich 114, czyli o 25 proc. więcej. Rakieta spala ogromne ilości paliwa. Przykładowo, rakieta Saturn 5, żeby wylecieć w kosmos spalała prawie 800 tys. litrów – informuje dr Rożek.
Czy Starlinki mogą zakłócić obserwację astronomiczną? Foto: Vadim Sadovski, NASA/ Shutrterstock
Cena postępu?
Jak stwierdza naukowiec, wpływ misji kosmicznych na naszą atmosferę staje się coraz popularniejszym tematem, chociaż do głównego nurtu jeszcze mu daleko.
– Traktuję się to jako cenę za zdobywanie kosmosu. Może warto zastanowić się nad znalezieniem innego sposobu lub paliw, które byłyby mniej toksyczne? – zastanawia się dr Rożek. – Także elementy rakiet, które spadają na Ziemię, nie są obojętne dla środowiska – dodaje.
Druga strona medalu
Czy misje kosmiczne mogą w jakiś sposób przyczynić się do ochrony środowiska. Okazuje się, że tak. – Z powodu technologii kosmicznych to środowisko jest monitorowane. Satelity wynoszone przez rakiety pozwalają obserwować środowisko naturalne, zaburzenia związane z emisjami gazów i klęski naturalne – zaskakuje dziennikarz naukowy Trójki.
Nowy projekt Elona Muska - Starlink/Nauka. To Lubię
***
Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Michał Kirmuć
Data emisji: 24.08.2020
Godzina emisji: 7.13
kr