Czy chorobie psychicznej można zapobiec?
2020-08-24, 02:08 | aktualizacja 2020-08-25, 20:08
Czy na chorobę psychiczną skazują nas geny, a my nie mamy na nią żadnego wpływu? Czy może jest odwrotnie? Jeżeli możemy zapobiec chorobom psychicznym, to którym? Jak to zrobić? – Bardzo niewiele jest sytuacji, w których zaburzenie jest zdeterminowane – mówi psychiatra dr Andrzej Cechnicki.
Jak wyjaśnia specjalista, o tym, czy gen odpowiedzialny za chorobę uaktywni się, decydują nasze otoczenie i sytuacja życiowa, z którymi mamy do czynienia od momentu przyjścia na świat, a nawet wcześniej.
Posłuchaj
– Kontekst, który może obudzić dyspozycję do chorowania, może pogłębić wrażliwość, odebrać odporność i umiejętność radzenia sobie ze stresem życia. Jest on często bardzo zróżnicowany i jest go dużo więcej, niż nam się wydaje. Są zaniedbania, brak troski, niezauważanie wczesnych problemów dziecka, które reaguje nie wprost – zaznacza dr Andrzej Cechnicki.

– Zapobieganie jest niezwykle ważne. To podstawowa zasada im szybciej identyfikujemy problemy, im szybciej dajemy wsparcie, tym większa szansa, że zaburzenia się nie rozwiną, a jeżeli się pojawią, jest większa szansa na szybkie wyleczenie – podsumowuje.
W drugiej godzinie audycji gościem była Katarzyna Parzuchowska – ekspertka do spraw chorób psychicznych oraz edukatorka w Fundacji eFkropka.
II Kongres Zdrowia Psychicznego - cz. 2.a, sesja: Profilaktyka i promocja zdrowia psychicznego/
Fundacja eFkropka
***
Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Katarzyna Parzuchowska (ekspertka do spraw chorób psychicznych, edukatorka w Fundacji eFkropka), prof. Andrzej Cechnicki (psychiatra)
Data emisji: 24.08.2020
Godzina emisji: 0.05
kr/gs