Pomoc na czterech łapach. O psach przewodnikach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomoc na czterech łapach. O psach przewodnikach
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SasaStock

– Moje ręce i mój mózg to moje oczy – mówi w Trójce Sebastian Grzywacz, któremu utrata wzroku nie przeszkadza w normalnym życiu i odkrywaniu jego kolejnych zaskakujących obszarów. Pomaga mu w tym czworonożny przyjaciel.


Posłuchaj

1:44:03
Sebastian Grzywacz i jego "włochate oczy" (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sebastian Grzywacz stracił wzrok kilka lat temu wskutek wypadku komunikacyjnego. Wszystko, co widzi to biała poświata. W codziennym funkcjonowaniu oprócz pozostałych zmysłów wspierają go nowoczesne technologie, biała laska, a przede wszystkim – Rolek, pies asystujący, którego nasz gość nazywa "włochatymi oczami". 

Najczęściej czytane

– Wydaję psu komendy, np. "w lewo przejście", "w prawo przejście". Kiedy idę ulicą i powiem "schody dół", pies szuka schodów na dół, kiedy powiem "winda", szuka mi windy. Kiedyś pewna pani zapytała mnie, jak pies wyszczekuje mi numery autobusów – śmieje się.

Pies przewodnik pomaga osobom niewidomym poruszać się po mieście Pies przewodnik pomaga osobom niewidomym poruszać się po mieście

Nawet psi przewodnicy muszą kiedyś odejść na emeryturę, a moment, w którym Rolek przestanie być psem asystującym Pana Sebastiana, nastąpi już niedługo. Co prawda, został wyznaczony już jego następca – kilkumiesięczny Walduś, jednak nikt nie zastąpi naszemu rozmówcy pierwszego pupila.

– Rolek to mój pierwszy pies. To bezgraniczna miłość. To moje "włochate oczy", ale przede wszystkim mój "włochaty synek" – wyznaje

 I see no obstacles | Sebastian Grzywacz | TEDxMarszalkowska/TEDx Talks

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Sebastian Grzywacz (osoba niewidoma, biegacz wyczynowy), Michał (nastolatek niewidomy od urodzenia)
Data emisji:
 23.08.2020
Godzina emisji: 9.06

kr/gs

Polecane