Przewrót w Mali. Czy są szanse na stabilizację?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przewrót w Mali. Czy są szanse na stabilizację?
Pułkownik Assimi Goita (C), przewodniczący Narodowego Komitetu Ocalenia Ludu (CNSP) przybywa na spotkanie z delegacją Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) w Bamako, Mali 22 sierpnia 2020 rokuFoto: PAP/EPA/H.DIAKITE

– Mali od 2012 roku jest w stanie rozpadu, przed którym uratowała go interwencja francuska w 2013 roku. Miało być lepiej, ale tego nie widać – przyznaje dr Cyprian Kozera, afrykanista.

We wtorek w Malii doszło do przewrotu w wyniku którego armia obaliła i uwięziła prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę. Stanowiska pozbawiono także premiera. Do przejęcia władzy dochodzi bez ani jednego wystrzału, a Malijczycy i opozycja w tym kraju wspierają puczystów, których potępia świat. 

Posłuchaj

50:47
Bunty społeczne na świecie, od Białorusi do Mali (Świat i ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

– 8 lat temu w wyniku poprzedniego zamachu do władzy dochodzi właśnie Ibrahim Boubacar Keita. Dwa lata temu zaczęła się jego druga kadencja jako prezydenta. Wydaje mi się, że jest to taki typowy przykład afrykańskiej prezydentury, w której jest trochę nepotyzmu, trochę korupcji, ale jest bardzo dużo nieskuteczności. To właśnie ona jest głównym stawianym mu zarzutem – ocenia dr Cyprian Kozera.

W audycji ponadto: 
  • Unia Europejska nie uznaje wyborów na Białorusi;
  • Angela Merkel spotyka się Emanuelem Macronem. Francja i Niemcy zacieśniają sojusz w obliczu historycznego momentu, w którym;
  • otrucie Aleksieja Nawalnego.
***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Jakub Benedyczak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Włodzimierz Pac (korespondent Polskiego Radia w Mińsku), dr Cyprian Kozera (afrykanista)
Data emisji: 22.08.2020
Godzina emisji: 15.07

gs

Polecane