O dobrym śnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O dobrym śnie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Phoenixns

Jak zadbać o dobry sen? Jak dobrze się wysypiać. Czemu sen jest taki ważny w naszym życiu? O tym rozmawiamy w tym wydaniu "Klubu Trójki".

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wieczór, światła już zgaszone, zegar tyka, a my przewracamy się tylko z boku na bok, coraz bardziej denerwując się, że nie możemy zasnąć. Co wtedy?

– Da się sprowadzić w takiej sytuacji sen. Trzeba wstać z łóżka, przejść do drugiego pokoju, włączyć radio, telewizor, skupić się na tym i prędzej czy później, sen przyjdzie. Jeśli nasz umysł zajęty jest stresami nadchodzącego dnia: ważnym spotkaniem, pracą, obowiązkami, czy innymi tego typu czynnościami, nasz sen będzie znacznie gorszy – wyjaśnia dr Michał Skalski.


Posłuchaj

47:48
Tajemnice dobrego snu (Klub Trójk)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dr Skalski jest psychiatrą i psychoterapeutą z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od wielu lat zajmuje się kwestiami zdrowego snu. Jest też autorem książki "Zaburzenia snu w codziennej praktyce", której wznowienie, poszerzone o nowe zdobycze medycyny, ukazało się w 2018 roku.

– W ciągu ostatnich lat robiono badania i okazuje się, że przysłowiowe liczenie baranów nie pomaga w zasypianiu, ale działa wręcz odwrotnie. Powszechne staje się też twierdzenie, że łóżko powinno służyć wyłącznie do spania. Wszelkie czynności związane z czuwaniem, takie jak czytanie, a nawet myślenie, powinny być realizowane gdzieś indziej – mówi gość Tomasza Michniewicza. 

Youtube/Śpij Zdrowo

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Michniewicz
Goście:
dr Michał Skalski (psychiatra)
Data emisji: 18.08.2020
Godzina emisji: 21.09 

ml

Polecane