Musical "Bracka 1981" w Trójce. WIDEO
2020-08-22, 22:08 | aktualizacja 2020-08-27, 15:08
"Bracka 1981" to pierwszy musical rozgrywający się w stanie wojennym (w przyszłym roku obchodzić będziemy 40-lecie wprowadzenia stanu wojennego) i pierwszy w historii polski musical w gatunku juke-box, czyli z piosenkami już znanymi m.in. z radia. Wydarzenie transmitowaliśmy z Teatru Rozrywki w Chorzowie – musical można było obejrzeć na FB Trójki, portalu PolskieRadio.pl/Trójka oraz w kanale YouTube Polskiego Radia. Pierwszą część transmitowaliśmy również na naszej antenie.
W ramach koncertu artyści wykonali 22 piosenki spółki autorskiej Michał Zabłocki/Grzegorz Turnau, między innymi słynną "Cichoszę", tytułową "Bracką" czy "Naprawdę nie dzieje się nic". Spektakl w sposób zaskakujący operował pierwotnym materiałem. Teksty piosenek zostały zmienione i przedłużone tak, że każda z nich stanowiła jedną pełną scenę.
Posłuchaj
Stanowiące muzyczną podstawę spektaklu kompozycje Grzegorza Turnaua zostały na nowo odczytane i zaaranżowane przez Miłosza Wośkę. Jego twórcza adaptacja znanych piosenek do form wynikających z libretta, jest niewątpliwym walorem "Brackiej 1981".
W koncercie wystąpili artyści teatru Rozrywki w Chorzowie: Wioletta Białk, Piotr Brodziński, Jarosław Czarnocki, Kamil Franczak, Maciej Kulmacz, Wioleta Malchar, Beata Rzeźnik, Paweł Stefan i Karolina Sypniewska.
Zagrał zespół muzyczny w składzie: Jacek Gros, Marcin Jabłoński, Michał Karbowski, Jędrzej Łaciak, Marek Malisz, Bartek Plewka, Anna Scheller, Leszek Szczerba, Joanna Urbańska-Mikszta oraz Miłosz Wośko.
***
"Bracka 1981" opowiada historię niespełnionej piosenkarki, która snuje intrygę, aby uzyskać dla siebie repertuar. Dzięki jej ukrytym zabiegom młody, nieznany poeta, przyjeżdża z Warszawy do Krakowa na swój wieczór autorski, który zaplanowano na 12 grudnia 1981 roku. Nie będzie jednak pisane mu wyjechać, bo zaskoczy go tu stan wojenny. Uwięziony w mieszkaniu piosenkarki, wspólnie z jej mężem, kompozytorem, tworzy w ukryciu piosenki. Niestety szalejące namiętności utrudniają, a w końcu całkowicie uniemożliwiają współpracę twórcom. Zawiedzeni i źli, rozchodzą się, obdarowując repertuarem sąsiada, którym okazuje się Grzegorz Turnau.
To fabuła w największym skrócie. Ale akcja zatacza o wiele szersze kręgi, bowiem siostra piosenkarki okazuje się być podziemną działaczką i wydawcą książek drugiego obiegu, a brat – oficerem SB. Poeta, poszukiwany za publikację wierszy w niezależnych pismach, zostaje zadenuncjowany przez główną bohaterkę, gdy okazuje się, że z piosenek jednak nic nie wyjdzie. W tym zagadkowym splocie okoliczności wszystko pozostaje niejako w rodzinie, a repertuar trafia do właściwego adresata.
Emisja na antenie Trójki oraz w mediach społecznościowych:
- godz. 19:05 – rozmowa Piotra Metza z Michałem Zabłockim na antenie Trójki;
Posłuchaj
- godz. 20:05 – początek emisji pierwszej części musicalu na antenie Trójki;
- godz. 21:10 – kolejna część dostępna na FB Trójki, portalu PolskieRadio.pl/Trójka oraz w kanale YouTube Polskiego Radia.
mat. promocyjne/gs/kr