Czy we wszechświecie może istnieć życie oparte na innych pierwiastkach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy we wszechświecie może istnieć życie oparte na innych pierwiastkach?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Olena Yakobchuk

– Może, ale jest to szukanie igły w stogu siana, gdzie nie wiemy gdzie jest stóg i czym jest igła – stwierdza doktor Tomasz Rożek.

– Szukanie życia w kosmosie nie polega na tym, że szukamy jakichś istot przez teleskop, ale miejsc, gdzie panują odpowiednie warunki. Gdy znajdziemy takie miejsce, wpadamy w euforię, bo oto znaleźliśmy planetę w tzw. strefie życia. To jedyny przykład życia, jakie my znamy z własnego podwórka. Czy są możliwe inne opcje? Tak, ale nie wiemy jakie i przez to wiemy czego szukać – tłumaczy dziennikarz naukowy.


Posłuchaj

4:55
Jak może wyglądać życie na innych planetach? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Wokół miliardów gwiazd, które obserwujemy, być może istnieje inne życie, ale nie wiemy jakie. Przez to, nie wiemy czego szukać. Możemy przypuszczać, że każde życie potrzebuje jakiegoś uniwersalnego rozpuszczalnika. Dla nas jest to woda. Co mogłoby nim być dla innych form życia? Jakie pierwiastki pomagałyby im w wytwarzaniu energii? Mogę sobie wyobrazić życie, które w ogóle nie działa w ten sposób i, na przykład, karmi się falami elektromagnetycznymi i niczym więcej – wyjaśnia dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Pośpiech
Data emisji: 17.08.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Polecane