Kolory Wolności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kolory Wolności
Krzysztof Musiał Foto: Barbara Marcinik

"Kolory Przemian" – tak wystawę 170 prac ze swojej kolekcji zatytułował Krzysztof Musiał. Wystawa została otwarta w przeddzień licznych ważnych dla nas rocznic, czyli 14 sierpnia 2020 roku w PGS w Sopocie.

Tego zresztą dnia powiało ciepłem ze Wschodu, ale nade wszystko około godz. 6 rano minęła 40. rocznica rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej, a także 16. rocznica śmierci poety, którego wiersz wyryto na Pomniku Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności, przed historyczną Bramą nr 2.

Aktualizuję ten tekst po wizycie w Europejskim Centrum Solidarności, 15 sierpnia, dzień po wernisażu wystawy. Czasu niewiele mam na ogarnięcie ogromu wystawy "Z kolekcji Krzysztofa Musiała". Mieści się ona na dwóch poziomach PGS. Na pierwszym są starsze prace, na drugim nowsze – Malarstwo Polskie. Kuratorem ekspozycji jest nasz zarazem komentator wystaw w PGS  Bogusław Deptuła. I on, obok dyrektora Zbigniewa Buskiego, gości w MBK, który nadajemy z tarasu Domu Zdrojowego.


Posłuchaj

51:18
Wolność i wszystkie jej barwy (Magazyn Bardzo Kulturalny.Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Opowiadając o atrakcjach wystawy, pamiętamy oczywiście o kontekście naszego spotkania, który jest wolnościowy. Taki jest bowiem polski sierpień. Weekend otwieraliśmy "Trójką pod Księżycem". Gościem audycji była autorka dokumentu, który powstał w Stoczni Gdańskiej 40 lat temu, pod tytułem Polski Sierpień – Janina Jankowska.

To duże wyróżnienie, móc zrealizować MBK live w Trójmieście, które pamięta się sprzed 40 lat. Gdyby nie jeździło się wtedy na wakacje do cichego kurortu, jakim był Sopot, nie widziałoby się Bramy nr 2, udekorowanej kwiatami, obrazami oraz obleganej przez gdańszczan.

Pielęgnowanie sentymentów miewa sens.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 16.08.2020 
Godzina emisji: 14.06

Polecane