"Polski Sierpień" – "Moc truchleje"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Polski Sierpień" – "Moc truchleje"
Laureatka Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu PR Janina Jankowska Foto: PAP/Marcin Obara

Był poranek 14 sierpnia 1980 roku, kiedy…

Tę historię możemy znać i nawet o północy obudzeni – wymienić cztery nazwiska, od których się ona rozpoczęła. Na wszelki wypadek, 40 lat później – prawie dokładnie – obudzeni o północy, próbujemy ją sobie jeszcze raz opowiedzieć. Nic naturalnie nie wydarzyło się tu nagle. Jak w MBK (9 sierpnia) rekonstruował najgłębsze korzenie Sierpnia '80 historyk, wicedyrektor ECS – Andrzej Trzeciak – mamy prawo cofać się nawet do XIX wieku. My jednak, mając przed sobą dwa bezcenne dokumenty wypadków sprzed 40 lat, koncentrujemy się na tym, co wydarzyło się za bramami Stoczni Gdańskiej 14 i po 14 sierpnia.

U bramy Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik U bramy Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik

40-lecie strajków i Solidarności to zarazem święto, jubileusz wspomnianych świadectw, czyli: najsłynniejszego reportażu PR od lat 80 – Janiny Jankowskiej – "Polski Sierpień" oraz Janusza Głowackiego powieści "Moc truchleje" (patrz: strona powieści). Autorzy obu dzieł byli w Stoczni Gdańskiej w sierpniu '80. Do pracy przystąpili natychmiast i opublikowali jej efekty w 1981 roku.


Posłuchaj

1:54:33
40-lecie Sierpnia 80 (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Andrzej Trzeciak Foto: Barbara Marcinik Andrzej Trzeciak Foto: Barbara Marcinik

19 sierpnia minie 3. rocznica śmierci Janusza Głowackiego, możemy więc tylko śledzić kolejne fragmenty jego wyjątkowej powieści jeszcze do 31 sierpnia.

Janusz Głowacki Janusz Głowacki

Janina Jankowska – ikona współczesnego polskiego dziennikarstwa, opozycjonistka, świadek wydarzeń w Gdańsku, ale także w Gdyni, laureatka Prix Italia  przyjęła nasze zaproszenie i mimo ogromu zajęć (jest członkinią Rady Programowej PR) oraz późnej pory jest naszym gościem.

Mamy zgodę naszego gościa na odtworzenie fragmentów słynnego reportażu, sami przywołujemy fragmenty fragmentów Trójkowej lektury.

Zapraszamy nie tylko tych, którzy tej opowieści nie znają, ale także tych, którzy mają swoje wspomnienia sprzed 40 lat.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 14.08.2020
Godzina emisji: 0.05

Polecane