Paweł Ziemilski: szukam w filmie egzotyki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Paweł Ziemilski: szukam w filmie egzotyki
Kadr z filmu "Miejscy kowboje" w reżyserii Pawła ZiemilskiegoFoto: mat. promocyjne

– Filmowcy dzielą się na tych, którzy grzebią w tym, co znają i na tych, którzy rzucają się na coś zupełnie im obcego. Ja należę do tych drugich. Tak wyglądała moja historia z "Miejskimi kowbojami" – mówił w Trójce reżyser Paweł Ziemilski. Krótkometrażowy film dokumentalny można obejrzeć w czwartek 13 sierpnia w ramach 21. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.


Posłuchaj

3:46
Irlandzka egzotyka w krótkometrażowym dokumencie Pawła Ziemilskiego (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czy koń może uratować życie młodego człowieka? Opowieść o niezwykłej przyjaźni czternastoletniego Dylana i dzikiej klaczy Shelly rozgrywająca się na uliczkach jednej z dzielnic Dublina. Pomimo zakazu oswajania dzikich koni i wielu przeciwności bliska relacja pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem się zacieśnia. Dylan staje się miejskim kowbojem i ucieka od kryminalnych zagrożeń, typowych dla tej części stolicy Irlandii.

Pawła Ziemilskiego zainspirował reportaż autorstwa Piotra Małeckiego, który ukazał się na łamach "Polityki" w 2011 roku – Artykuł opowiadał o tym, że kryzys ekonomiczny w Irlandii spowodował, że ludzie, którzy mieli konie, nie mogli ich utrzymać, więc po prostu je wypuszczali. Te konie zaczęli łapać i nielegalnie posiadać młodzi ludzie z przedmieść Dublina. Pomyślałem, że to jest egzotyka, która mnie interesuje i na pewno jest w tym coś więcej, niż widać to w artykule – wspominał reżyser.

Urban Cowboys - Trailer - Wajda School and Studio/Wajda School and Studio

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Paweł Ziemilski (twórca krótkometrażowego filmu dokumentalnego "Miejscy kowboje")
Data emisji: 13.08.2020
Godzina emisji: 10.41

mat. prasowe/kr

Polecane