Rosja ma szczepionkę na koronawirusa? Ekspert: to pewnego rodzaju kłamstwo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rosja ma szczepionkę na koronawirusa? Ekspert: to pewnego rodzaju kłamstwo
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: Frederic Legrand - COMEO / shutterstock

– Wielka Brytania, Izrael, USA czy niektóre państwa UE tak jak Rosja mają szczepionkę na koronawirusa, tylko tam procedury zarejestrowania jej w ministerstwie zdrowia są bardziej skomplikowane i wymagają testów – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jakub Benedyczak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

– Dziś rano zarejestrowano, pierwszy raz na świecie zarejestrowano szczepionkę przeciw koronawirusowi – oznajmił Rosjanom i światu Władimir Putin. By upewnić w rzetelności owego odkrycia, użył bardzo mocnego argumentu, a mianowicie nową szczepionką miała zaszczepić się już jedna z prezydenckich córek.

east news rosja koronawirus 1200.jpg
"Rosjanie muszą liczyć się z drugą falą". 720 tys. zakażonych koronawirusem

"Gospodarka nie upadnie"

Posłuchaj

10:19
Jakub Benedyczak: Rosji był potrzebny taki "sukces" (3 Strony Świata)
+
Dodaj do playlisty
+

Jego zdaniem "Rosji był potrzebny taki »sukces«. Politycy rosyjscy od kilku miesięcy mówili, że są już blisko wynalezienia tej szczepionki. To wszystko szło w tym kierunku, aby Rosja była pierwsza, ale jest to pewnego rodzaju kłamstwo. Wielka Brytania, Izrael, USA czy niektóre państwa UE również mają szczepionkę, tylko tam procedury zarejestrowania jej w ministerstwie zdrowia są bardziej skomplikowane i wymagają testów na tysiącach osób, by wyeliminować efekt placebo".

Najczęściej czytane

Gość audycji ocenił również kondycję gospodarki Rosji. – Tuż przed wybuchem pandemii ceny ropy spadły do rekordowo niskiego poziomu. Mimo że rosyjska gospodarka weszła z niskimi cenami w pandemię, to nie upadnie. Zbiera pieniądze zawczasu i posiada największe rezerwy w złocie i walucie obcej na świecie oraz jeden z najmniejszych długów publicznych na świecie – prognozował.

W audycji również relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Jakub Benedyczak (PISM)
Data emisji: 12.08.2020
Godzina emisji: 16.47

PAP/IAR/pkr/ml

Polecane