Jak przewidzieć przyszłość? Naukowiec odpowiada!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak przewidzieć przyszłość? Naukowiec odpowiada!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ra2 studio

Jaka będzie nasza przyszłość? Próbę odpowiedzi na to pytanie podejmują nie tylko wróżbici, ale i naukowcy. – To może być prognozowanie tzw. bliskiej przyszłości, prognozy średnioterminowe i długoterminowe. Trafność prognoz długoterminowych jest niewielka, natomiast może się zdarzyć, że trafność prognoz krótkoterminowych jest całkiem spora – mówi dr Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego.


Posłuchaj

4:16
Przyszłość świata pod lupą eksperta (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Wiemy, że dzięki nauce może możemy sprawdzić, jak w przyszłości będzie wyglądała pogoda za oknem, gospodarka, a nawet moda. Jak podkreśla Jolanta Tkaczyk, by przewidzieć przyszłość, najczęściej wystarczy po prostu spojrzeć w… przyszłość.

– Czasami wystarczą bardzo proste narzędzia do tego, żeby przewidzieć  trendy, szczególnie te krótkoterminowe. Tak jak i w innych metodach badawczych, mamy podejście ilościowe albo jakościowe. Ilościowe najczęściej opiera się na przewidywaniu przyszłości na podstawie danych z przeszłości. Tych metod jest naprawdę wiele – od matematyczno-statystycznych, modeli ekonometrycznych, po metody jakościowe, które pozwalają nam na opracowanie scenariuszy rozwoju – wyjaśnia ekspertka.

Niemal codziennie jesteśmy bombardowani informacjami o postępujących zmianach klimatycznych. Niektórzy twierdzą, że w ciągu 40 lat świat, jaki znamy, czeka koniec. Czy istnieją prognozy, które wnoszą w wizję przyszłości naszej planety przynajmniej odrobinę optymizmu?

– Rzeczywiście, teraz w prognozach panuje dystopia, natomiast ze wszystkich prognoz długoterminowych, które były realizowane w przyszłości, nie sprawdziła się ani jedna – zaznacza badaczka. – Zazwyczaj w długiej perspektywie pojawiały się jakieś wynalazki technologiczne, które zupełnie zmieniały ogląd danego problemu. Nie mam na to dowodów, ale liczę, że pojawią się technologie, które pozwolą nam rozwiązać problemy dzisiejszego świata –  podsumowuje.

Czy AI zastąpi kierowców?/Nauka. To Lubię
***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach 
Gość: dr Jolanta Tkaczyk (Akademia Leona Koźmińskiego)
Data emisji: 11.08.2020
Godzina emisji: 11.20

kr

Polecane