Wielka wojna w tekstach Józefa Mackiewicza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielka wojna w tekstach Józefa Mackiewicza
Członkowie redakcji dziennika "Słowo", od prawej strony: Bolesław Wit-Święcicki, Witold Tatarzyński, Józef Mackiewicz, Kazimierz Luboński, Hartung.Foto: NAC/Wacław Żyliński

– "Gest rycerskiej tradycji" to felietony z lat 30., które wracają pamięcią do czasów wojennych. Tworzą spójną całość, którą można czytać dwojako: jako dziennik autora, lub analizę zjawiska, jakim była wielka wojna – mówi Mateusz Matyszkowicz.

"Gest rycerskiej tradycji" Józef Mackiewicz "Gest rycerskiej tradycji" Józef Mackiewicz

Gest rycerskiej tradycji różni się koncepcją od wcześniejszych tomów wybranych artykułów ze "Słowa". W tamtych teksty były drukowane w takiej kolejności, w jakiej się ukazywały, ten tom zaś zawiera felietony o Wielkiej Wojnie, uporządkowane w miarę możliwości według chronologii wydarzeń, z których kilka przypada już na lata 1919-1920, natomiast w jego drugiej części pt. "Echa wojny", oprócz paru wyjątków, chronologia wydarzeń jest zgodna z datą publikacji. Niejakim uzupełnieniem felietonów z części pierwszej jest kilka opowiadań w tomie "Tajemnica żółtej wilii". Teksty zebrane w tym zbiorze zostały napisane w latach 30.

Posłuchaj

3:24
Wielka wojna oczami Józefa Mackiewicza (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 8.08.2020
Godzina emisji: 6.46

mat. prasowe/ml


Polecane