Z wizytą w Zamościu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z wizytą w Zamościu
Kasia Stoparczyk i Adam WajrakFoto: Rafał Siderski​

– Uważam, że strzelanie do zwierząt jest bardzo, bardzo złe. Do lasu warto chodzić z lornetką, żeby widzieć lepiej, z aparatem, żeby sfotografować jakieś zwierzę, z workiem na śmieci – mówił dziennikarz i działacz na rzecz przyrody Adam Wajrak z Zagadkowego Studia, które tym razem znalazło się przy ratuszu w Zamościu.


Posłuchaj

1:43:41
Zamojskie opowieści w Zagadkowym Studiu (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji wspominaliśmy także naszą noblistkę, Wisławę Szymborską, za sprawą której Wajrak wydał książkę "Kuna za kaloryferem", którą napisał wspólnie z hiszpańską biolog Nurią Selvą Fernandez. – Miałem dwie oswojone kuny. Mamę jednej zabił samochód, druga była sierotką, która trafiła do warszawskiego zoo. Mieszkały u mnie i czasami właziły za kaloryfer, a potem zza niego wyskakiwały – opowiadał Adam Wajrak.

"Kuna za kaloryferem" Adam Wajrak, Nuria Selva Fernandez, Wydawnictwo Agora "Kuna za kaloryferem" Adam Wajrak, Nuria Selva Fernandez, Wydawnictwo Agora

"Kuna za kaloryferem" jest dowcipną i pełną ciepła opowieścią o ratowaniu zwierząt, które inaczej czekałaby śmierć. Wszystko zaczęło się od wrony Kra – pisklaka znalezionego przez autora na warszawskim Żoliborzu. Potem było gospodarstwo w Teremiskach leżących w pobliżu Puszczy Białowieskiej, a w nim m.in. boćki Kuternoga oraz szalony Declan, wydra Julek, która została holenderskim skarbem narodowym, i gromada sów – wielbicielek dnia. Z pełnej humoru książki dowiemy się również, jak witają się bociany, co robić, gdy marzną im stopy i na czym polegał kuni horror, z jakim musieli zmierzyć się przyrodnicy. Atutem fascynującej opowieści o zwierzętach i próbach poznania ich zwyczajów są piękne zdjęcia wykonane przez oboje autorów.

Michał Wajrak zdradził także, że tytuł książki wymyśliła… nasza noblistka Wisława Szymborska, która bardzo kibicowała przyrodnikowi przy jej powstawaniu. – Ona jest matką chrzestną tej książki – przyznał.

Gośćmi specjalnego wydania "Zagadkowej niedzieli" prosto z Zamościa byli także Wojciech Sachajko z Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej oraz dyrektor Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie Piotr Duda.

Pomniki Historii odc. 39 - Zamość/Narodowy Instytut Dziedzictwa / TV NID

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Adam Wajrak (dziennikarz, działacz na rzecz przyrody), Wojciech Sachajko (Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej), Piotr Duda (dyrektor Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie)
Data emisji:
 2.08.2020
Godzina emisji: 9.06

mat. prasowe/kr

Polecane