Rowerzyści kontra piesi na czterech łapach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rowerzyści kontra piesi na czterech łapach
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ching Louis Liu

– Dlaczego psy gonią rowerzystów? Odpowiedź jest prosta: najczęściej chodzi o sekwencję łowiecką – mówi Aneta Awtoniuk.

O sekwencji łowieckiej mówiliśmy już w "Psychodni" w audycji poświęconej spacerom z psem i temu, jak powinny one wyglądać, by były one atrakcyjne. – Gonienie rowerzystów, ale też i innych szybko poruszających się obiektów, może być również elementem owej sekwencji łowieckiej, którą pies realizuje "na własną łapę". Jeśli pies ma niespełniony bilans przyjemności, to zwierzę będzie szukało sposobu zrealizowania swoich potrzeb, których nie zrealizował opiekun – tłumaczy behawiorystka.


Posłuchaj

14:02
Jak pies z rowerzystą (Psychodnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dlaczego więc psy tak chętnie obierają sobie za cel właśnie cyklistów? 

– Dopóki pies goni dla zabawy, rowerzysta jest bezpieczny. Ktoś, kto nie jest oswojony z czymś takim, faktycznie może czuć się zagrożony. Rowerzysta na chodniku, to jasna zachęta do pogoni – człowiek pachnie, sam pojazd wydaje dźwięki, odblaski i światła również zachęcają do sprawdzenia, z czym mamy do czynienia – wyjaśnia Aneta Awtoniuk.

Youtube/wychowujenietresuje

***

Czy znacie Państwo inne mity dotyczące zwierząt domowych, które warto raz na zawsze obalić? A może macie pytania, które chcielibyście zadać Anecie Awtoniuk? Zapraszamy do kontaktu przez adres: psychodnia@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Psychodnia
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Data emisji: 6.08.2020
Godzina emisji: 12.27

ml

Polecane