Stocznia – taki pejzaż

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stocznia – taki pejzaż
Europejskie Centrum SolidarnościFoto: Barbara Marcinik

Od lat sierpień jest miesiącem Gdańska w MBK. W tym roku – uboższym o Festiwal Szekspirowski (nie tylko zresztą o ten festiwal) – za to – o paradoksie – jubileuszowym. W jakim stopniu będziemy mogli prawdziwie świętować, tego nie wiemy, podobnie, jak nie wiemy wyjątkowo wiele.


Posłuchaj

50:20
Barbara Marcinik w wizytą w Stoczni Gdańskiej (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nie można jednak było nie odbyć rytualnej wyprawy do Stoczni Gdańskiej z zachowaniem – naturalnie – wszelkich środków ostrożności. To zazwyczaj jest podróż samotna lub – w towarzystwie przewodnika. Były wszak lata bardziej spektakularnych akcji, w których w sierpniu MBK uczestniczył (koncerty Festiwalu Solidarności czy wydanie realizowane w miejscu, którego już nie ma, a raczej – przez które przebiega ul. Nowa Wałowa/im. Ks. Jerzego Popiełuszki).

Stocznia Gdańska Stocznia Gdańska

W tym dziwnym roku udało nam się spotkać (nie bez pomocy przyjaciół) z panem Andrzejem Trzeciakiem – vice-dyrektorem ECS. I – to relacji z naszego spotkania posłuchaliśmy w tym wydaniu MBK. Nasz gość jest synem pracownika Stoczni Gdańskiej, dorastał w jej pobliżu, jest historykiem sztuki i – ostatnio – autorem książki "Stocznia Gdańska. Miejsca, Ludzie, Historie".

Andrzej Trzeciak Andrzej Trzeciak

Motywem przewodnim naszych sierpniowych wypraw do Gdańska był jego pejzaż, zmieniający się z roku na rok, jak mało – może – który. Za tymi metamorfozami kryją się różne historie i staramy się je przekazywać systematycznie w Magazynie. Jakie historie opowiedział nam tym razem nasz przewodnik, prosimy sprawdzić. Umówiliśmy się na drugą, sierpniową już wyprawę, w dzień po 40. rocznicy rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej.

Andrzej Trzeciak Andrzej Trzeciak

W części drugiej wydania przypomnieliśmy, dołączając do Redakcji Muzycznej (Mariusz Owczarek), o trwającym w Trójce Włodek Pawlik Summer Jazz Festival. Naszym drugim więc gościem był sam Włodek Pawlik, człowiek, na którego zawsze możemy liczyć. Mniej rozmawialiśmy o muzyce, więcej o naszych wspólnych przygodach. Zapraszamy na Trójkową stronę – tu – program tego nietypowego festiwalu.

Włodek Pawlik i Barbara Marcinik Włodek Pawlik i Barbara Marcinik

Tamara de Łempicka Tamara de Łempicka

Wydanie wszakże rozpoczęliśmy od przypomnienia szczególnego wydania MBK – z 22 marca tego roku. W historii Magazynu – to wydanie znaczące: ostatnie przed długą przerwą i pierwsze już tylko z gośćmi telefonicznymi. Byli to: Waldemar Dąbrowski oraz Maciej Wojtyszko, producent słynnej "Tamary" w Teatrze Studio w Warszawie oraz jej reżyser. Spotkaliśmy się online w gronie tych, dla których spektakl sprzed… 30 lat był wyjątkowo ważny. Wiedzieliśmy już, że zaplanowana na wiosnę premiera "Powrotu Tamary" nie odbędzie się w tym czasie. Zaczynał się lockdown, którego granic wówczas nie znaliśmy. To był rodzaj desperackiego gestu rozbitków, którzy chcą jeszcze coś ważnego przekazać zanim… "Powrót Tamary" ma nastąpić 15 sierpnia. W tym wydaniu MBK przypomnieliśmy tamto już prawie niemożliwe wydanie, a jednak dumni jesteśmy z naszej determinacji. Byliśmy jedyni, pierwsi i na długie miesiące – ostatni.

Obraz "Tamara Łempicka w zielonym bugatti" Obraz "Tamara Łempicka w zielonym bugatti"

Drugie w tym roku sierpniowe wydanie MBK. Lato trwa i nasza determinacja nie ustępuje!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 9.08.2020 
Godzina emisji: 14.07

Polecane