Po Hiroszimie więcej państw pozyskało broń jądrową. Ekspert PISM: mamy kolejną erę atomową

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po Hiroszimie więcej państw pozyskało broń jądrową. Ekspert PISM: mamy kolejną erę atomową
Wystawa poświęcona 75. rocznicy zrzucenia bomby na HiroszimęFoto: PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

– Mamy obecnie nową erę atomową, gdzie jest więcej niż dwóch graczy, mamy kolejne napięcia – mówił w Programie 3 Polskiego Radia dr Łukasz Kulesa (PISM), komentując rozwój arsenału broni jądrowej na świecie.


Posłuchaj

9:30
75 rocznica zrzucenia bomby atomowej w Hiroszimie (3 strony świata)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak stwierdził gość Trójki, Sowieci  korzystając z siatki szpiegowskiej, ale też niewolniczej pracy więźniów Gułagu, też pracy naukowców niedługo po Amerykanach pozyskali broń jądrową. Chodzi o sieć pozyskanych przez Sowietów agentów, którzy infiltrowali tajny projekt USA "Manhattan", wykrytych dopiero w wyniku dekryptażu sowieckich depesz w ramach projektu Venona. Do grona państw posiadających broń jądrową dołączyły potem kolejne. 

Analityk dodał, że po kryzysie kubańskim okazało się, iż sytuacja może się wymknąć spod kontroli. W 1968 roku zawarto Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.


Hiroszima 1200.jpg
Świat wciąż nie rezygnuje z broni jądrowej

Potem, jak mówił ekspert, USA i ZSRR zaczęły podpisywać dwustronne układy dotyczące komunikacji w tym zakresie, testów atomowych, a takźe porozumienia o redukcji broni strategicznych.  Ostatni układ tego rodzaju to tzw. Nowy START, który przestanie obowiązywać w lutym przyszłego roku; obecnie USA chcą, by do tych porozumień dołączyły Chiny  zaznaczył Łukasz Kulesa. – Problemem są Indie, Pakistan, Korea Północna  mówi i dodał, że arsenały Francji i Wielkiej Brytanii są małe i nie powiększają się. 

 Obecnie mamy nową erę atomową  ocenił ekspert, wyjaśniając, że ważnych aktorów jest obecnie więcej, nie tylko dwóch.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Łukasz Kulesa (PISM)
Data emisji: 6.08.2020
Godzina emisji: 16.49

agkm/mk

Polecane