Epoka Edwarda Gierka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Epoka Edwarda Gierka
Edward Gierek podczas przemówienia na sali obrad w budynku KC PZPRFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

40 lat temu zaczął się schyłek władzy najpopularniejszego lidera PRL.


Posłuchaj

47:41
Dojście do władzy i upadek Edwarda Gierka (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Edward Gierek nie pozostawia nikogo do dziś obojętnym. Jak rozwijała się jego kariera w latach 60.? Czy to Sowieci stali za jego dojściem do władzy w grudniu 1970 roku?

Jak wyglądał proces wykrystalizowania się jego snu o szybkim ekonomicznym dogonieniu Zachodu? Jaką politykę prowadził wobec władz ZSRR? Jakie były podobieństwa między rządami Gierka, a z drugiej strony polityką Nicolae Ceausescu czy Jánosa Kádára? Dlaczego jego epoka jawi się wielu Polakom tak barwnie? Czy nie łączy się to z rozgrzeszaniem jego odpowiedzialności za pacyfikację Radomia, Ursusa i za przypadki śmierci działaczy opozycji? Jaką pozycję zajmuje dziś w pamięci Polaków?

– Kluczem do epoki gierkowskiej, do lat 70., jest być może symboliczne spotkanie ze stoczniowcami i czas po objęciu przez Gierka urzędu, kiedy stoczniowcy na pytanie "Pomożecie"odpowiedzieli "Pomożemy!" To "Pomożemy!" było bardzo warunkowe. Choć warunek nie został wyrażony, można było się go domyśleć – "Nie będziemy wam przeszkadzać, pod warunkiem, że będziecie zaspokajać nasze aspiracje" – skomentował ekonomista Ryszard Bugaj. – Epoka lat 70. była epoką dekompozycji systemu komunistycznego – dodał.

IPNtv: Upadek rządów Edwarda Gierka, powstanie OPZZ i ORMO – Historia dla Ciebie odc. 30/IPNtvPL

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Jerzy Eisler (historyk), Ryszard Bugaj (ekonomista), Piotr Gontarczyk (historyk)
Data emisji: 7.08.2020
Godzina emisji: 21.09

kr

Polecane