Woda w Afryce – przekleństwo i zbawienie
2020-08-04, 22:08 | aktualizacja 2020-08-06, 11:08
Woda – współcześnie dotyczy jej cała gama kłopotów trapiących ludzkość. Mamy problemy z jej czystością, dostępnością, brakiem, ale i nadmiarem. W Afryce, powszechnie kojarzonym z suszą, woda jest jednym z życiowych problemów, którym ludzie zmagają się na co dzień.
Posłuchaj
Tam człowiek na zdobycie wody poświęca niemal tyle samo czasu, ile my poświęcamy na pracę. Starania o dostęp do wody zawsze są okupione dużym wysiłkiem fizycznym, co przełożyło się na język mieszkańców. W wielu państwach Afryki o wodzie mówi się, używając angielskiego czasownika "to harvest", czyli "zbierać plony".
– Żeby zdobyć wodę, kobiety w Afryce muszą codziennie przejść średnio aż sześć kilometrów. W tym czasie są narażone na różnego rodzaju ataki, bo droga wiedzie przez busz, przez różne pustkowia, przez miejsca po prostu niebezpieczna, gdzie mogą zostać napadnięte, zgwałcone – opowiada rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej Rafał Grzelewski. – W tym czasie nie mogą pracować czy poświęcić czasu rodzinie. Małe dziewczynki nie chodzą do szkoły. Muszą pomagać w domu, więc tracą szanse na edukację – wyjaśnia.
Podczas gdy jedne rejony Afryki z utęsknieniem czekają na deszcz, inne zalewają powodzie. Jak zauważył Michał Żakowski, jest to niezwykły paradoks.
– Łatwo to skwitować stwierdzeniem, że w Afryce woda jest zbawieniem i przekleństwem – stwierdza Rafał Grzelewski. – W tej chwili w Somalii czy w Sudanie Południowym trwają bardzo duże, niszczycielskie powodzie, o których mało się mówi, bo wydaje się, że świat się do nich przyzwyczaił. Woda jest zagrożeniem z wielu powodów. Jest niszczycielską siłą, która pozbawia ludzi domów, dobytku, zatruwa studnie, niszczy pola – wymienia gość Trójki.
Nile dam: Satellite images show water levels rising - BBC News/BBC News
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Rafał Grzelewski (rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej), Krzysztof Buzalski (ambasador Polski w Tanzanii)
Data emisji: 4.08.2020
Godzina emisji: 21.10
kr