Gdzie mieści się Internet?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdzie mieści się Internet?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/whiteMocca

Sieć ogólnoświatowa, czyli World Wide Web została stworzona przez brytyjskiego programistę Tima Berners-Lee w 1989 roku. Wtedy internet był bardzo powolny ("śmigał" z szybkością jedynie 10 kb/s ) i korzystali z niego nieliczni. Dziś tylko w ciągu minuty wysyłanych jest 190 mln maili, pobieranych 400 tysięcy aplikacji i publikowanych 200 tys. tweetów. 


Posłuchaj

3:15
Skąd mamy dostęp do Internetu? Ekspert odpowiada (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dostęp do internetu można uzyskać prawie wszędzie. Mogłoby się wydawać, że istniał niemal od zawsze, niczym powietrze – niewidzialny i, dla wielu, niezbędny do życia. Jak wyjaśnia dr Szymon Wierciński z Akademii Leona Koźmińskiego, by uzmysłowić sobie, czym jest źródło Internetu, musimy wyobrazić sobie ogromną halę wypełnioną komputerami. A najlepiej mnóstwo hal.

– Wszystko bardzo się grzeje, więc oprócz energii do tego, by to wszystko zasilić, potrzebna jest energia do chłodzenia. Najczęściej przestrzenie, na których jest dużo serwerów znajdują się w miejscach, gdzie energia jest stosunkowo tania – mówi ekspert.

W teorii serwery mogą stanąć wszędzie – w środku miasta, na pustyni czy na środku platformy wiertniczej. – W przypadku, gdy zostaną podpięte do światłowodu, potencjalnie mogą wymknąć się wszystkim regulacjom, jeżeli chodzi o to, do kogo należą dane i gdzie są przechowywane. Tak naprawdę, żeby wpiąć się do internetu z własnym serwerem wystarczy zwykłe łącze internetowe i komputer postawiony pod biurkiem, który z automatu może stać się częścią sieci, w której możemy przechowywać pliki czy hostować stronę internetową – opisuje Szymon Wierciński. 

– Dzisiaj najczęściej nie korzysta się już z własnych serwerów, nie inwestuje się we własny sprzęt, tylko korzysta się z przestrzeni udostępnianej przez czołowych graczy na rynku – Google, Microsoft czy Amazon – dodaje.

Jak powstał... INTERNET / iWiesz #02/iWiesz

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach 
Gość: dr Szymon Wierciński (Akademia Leona Koźmińskiego)
Data emisji: 4.08.2020
Godzina emisji: 11.19

kr

Polecane