Z archiwum Piotra Stelmacha: rozmowa z Orchestral Maneuvers in the Dark

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z archiwum Piotra Stelmacha: rozmowa z Orchestral Maneuvers in the Dark
Andy McCluskey i Paul Humphreys podczas występuFoto: PAP/Oliver Killig

W "Byle do 13" za sprawą Piotra Stelmacha cofnęliśmy się na chwilę do 2017 roku, kiedy to studio M3 przy Myśliwieckiej 3/5/7 odwiedziła brytyjska synthopopowa grupa Orchestral Maneuvers in the Dark, która właśnie promowała swój 18. studyjny album "The Punishment of Luxury".


Posłuchaj

8:03
Powrót do przeszłości z Orchestral Manoeuvres in the Dark (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dziennikarz Trójki rozmawiał z kwartetem na temat, wówczas, premierowego krążka, jednak nie mogło zabraknąć również wspomnień z lat 80., a konkretnie z okresu powstawania "Architecture & Morality" z 1981 roku. Andy McCluskey skupił się szczególnie na jednym, ukochanym przez polską publiczność, utworze "Joan of Arc (Maid of Orleans)".

– Podczas tournée po Francji zacząłem interesować się postacią Joanny d'Arc i napisałem o niej piosenkę. Nie uważałem tego utworu za dobry i napisałem kolejny. W ten sposób na albumie są dwa utwory jej poświęcone. Kiedy ja, Paul Humphreys i reszta zespołu przyszliśmy do studia przed nagraniem płyty, zapytali Co z tym drugim kawałkiem o Joannie d'Arc? Stwierdzili, że coś w nim jest i powinniśmy spróbować coś z niego zrobić – opowiadał lider Orchestral Maneuvers in the Dark.

Orchestral Manoeuvres in the Dark/Joan Of Arc (Maid Of Orleans)/Orchestral Manoeuvres in the Dark

W archiwalnym nagraniu rozmowy frontman grupy opowiedział także, skąd na "Joan of Arc (Maid of Orleans)" znalazł się motyw wojskowych werbli oraz o tym, jak koncertowy debiut u boku Joy Division skłonił ich do wymyślenia nazwy zespołu.

***

Orchestral Maneuvers in the Dark to angielski zespół wykonujący muzykę z gatunku synthpop, założony w 1978 roku Wirral przez Andy'ego McCluskey (wokal, gitara basowa) i Paula Humphreysa (instrumenty klawiszowe, wokal).

Dwa lata później, w 1980 roku wydali dwa albumy "Orchestral Manoeuvres in the Dark" i "Organisation", jednak największą popularność przyniósł im trzeci krążek "Architecture & Morality". W 1988 roku grupa w swoim pierwotnym składzie uległa rozwiązaniu, a McCluskey zaprosił do współpracy innych muzyków, po czym kontynuował działalność jako OMD. w 2006 roku Orchestral Maneuvers in the Dark powrócili w oryginalnym składzie, a cztery lata później wydali album "History of Modern". 

Orchestral Maneuvers in the Dark   Foto: mat. promocyjne Orchestral Maneuvers in the Dark Foto: mat. promocyjne

Kwartet wiele razy wystąpił w Polsce, m.in. w 1985 r. w Warszawie, w 1991 roku na festiwalu w Sopocie oraz w 215 roku, jako gwiazda festiwalu Soundedit w Łodzi.  lutym tego roku Orchestral Maneuvers in the Dark odwiedzili warszawską Progresję, gdzie promowali jubileuszowy, składankowy album "Souvenir".

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Gabriela DarmetkoPiotr Stelmach
Autor rozmowy: Piotr Stelmach
Gość: Andy McCluskey (wokalista i basista grupy Orchestral Maneuvers in the Dark)
Data emisji: 4.08.2020
Godzina emisji: 10.38

kr

Polecane