"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
„1920. Bitwa, która ocaliła Europę”Foto: mat. promocyjne

Jeden z przełomowych momentów w historii Polski i Europy Polskie Radio upamiętnia wyjątkowym wydawnictwem: dwupłytowym albumem "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Zawiera on m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, artykuły prasowe z tamtych czasów, nagrania piosenek śpiewanych przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki.

Wydaje mi się, że obecne pokolenia nie doceniają tego, czego dokonali nasi przodkowie, równo 100 lat temu powstrzymując nawałę bolszewicką – mówi Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. – Polskie Radio, udostępniając bogactwo swoich archiwów w tak atrakcyjnej formie, daje im nowe życie i spełnia jednocześnie misję edukacyjną – dodaje.

Jak podkreśla Agnieszka Kamińska, prezes–redaktor naczelna Polskiego Radia: Ważnym zadaniem Polskiego Radia jest umożliwianie słuchaczom poznawania historii. Zachęcam, by ją poznawać wraz z nami. Fonogramy składające się na część historyczną wydawnictwa tworzą pierwsze tej miary zestawienie w historii polskiej radiofonii.

W niezwykle krwawych walkach o Warszawę szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę – pisze we wstępie do albumu prof. Wojciech Roszkowski. – Zdecydowało uderzenie znad Wieprza, rozpoczęte 16 sierpnia – czytamy.

Świadectwa wydarzeń sierpnia 1920 ukazujące je z indywidualnej perspektywy i nierzadko pełne emocji, uzupełnione zostały o fragmenty tekstów z "Kurjera Warszawskiego" oraz pieśni, jakimi żołnierze dodawali sobie ducha do walki i budowali poczucie wspólnoty. Pieśni te, które wszyscy znamy (m.in. "Pierwsza brygada", "O mój rozmarynie"), przywołane w wersjach archiwalnych stanowią poruszające dopełnienie obrazu tamtych dramatycznych dla Warszawy, Polski i Europy dni.

Klamrą spinającą część historyczną wydawnictwa są fragmenty przejmujących przemówień gen. Władysława Andersa (uczestnika wojny z bolszewikami) z 1965 roku oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1996 roku wygłoszone z okazji kolejnych rocznic bitwy o Warszawę. Autorzy albumu przywołują także słowa Jana Pawła II z 1999 roku, kiedy powiedział: "Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej". Świadczyć o tej ciągle żywej pamięci może znakomite słuchowisko Jarosława Jakubowskiego "Ryngraf", w którym wystąpili m.in. Krzysztof Gosztyła, Mariusz Bonaszewski, Olgierd Łukaszewicz i Rafał Zawierucha. Powstało wg scenariusza nagrodzonego w specjalnie ogłoszonym konkursie Programu I Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia na stulecie Bitwy Warszawskiej. Publikacja w albumie "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" to jego premiera.
Albumy dostępne będą od 7 sierpnia na sklep.polskieradio.pl

Zapraszamy także na: www.bitwa1920.gov.pl

„1920. Bitwa, która ocaliła Europę” „1920. Bitwa, która ocaliła Europę”

Wszystkich programów Polskiego Radia można słuchać w Internecie na polskieradio.pl, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.

Polecane