Wojciech Konończuk: białoruskie społeczeństwo ma dość obecnej władzy
2020-08-03, 18:08 | aktualizacja 2020-08-05, 21:08
– W tym roku sytuacja jest zasadniczo inna, dlatego że zmieniło się społeczeństwo, które bardzo wyraźnie pokazuje, że ma dość obecnej władzy, że poczucie sprawiedliwości, godności zostało głęboko podważone przez działania władz – mówił w Programie 3 Polskiego Radia ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.
Na Białorusi w niedzielę odbyć się mają wybory prezydenckie, w których coraz poważniejszym zagrożeniem dla urzędującego od 26 lat Aleksandra Łukaszenki jest Swiatłana Cichanouska, żona białoruskiego dziennikarza i blogera, który nie mógł startować w wyborach, bo przez zarejestrowaniem swojej kandydatury został aresztowany. W "3 stronach świata" o wyborach na Białorusi mówił Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Posłuchaj
– Swiatłana Cichanouska idzie jak burza i to jest – myślę – niespodzianka dla wszystkich, włącznie z samą panią Cichanouską, bo trzeba pamiętać, że to osoba, która nie miała dotąd nic wspólnego z polityką. Gospodyni domowa, wcześniej nauczycielka języka angielskiego, która nagle została rzucona do bardzo trudnej polityki w kraju autorytarnym i idzie jak burza, rzeczywiście. Nie można jej odmówić odwagi – mówił Wojciech Konończuk.
W rozmowie zwrócono uwagę na to, że – jakkolwiek na Białorusi zawsze miały miejsce wystąpienia opozycjonistów – ostatecznie obywatele i tak wybierali urzędującego prezydenta. Czy w tym roku będzie inaczej?
Czytaj również:
- Zatrzymanie "wagnerowców" na Białorusi. Rzecznik Kremla: to działania bezpodstawne
- "Wagnerowcy" ujęci na Białorusi. Ekspert: próba powiązania ich z Cichanouskimi nie dziwi
– W tym roku sytuacja jest jednak zasadniczo inna, dlatego że zmieniło się społeczeństwo. Społeczeństwo bardzo wyraźnie pokazuje, że ma dość obecnej władzy, że poczucie sprawiedliwości, godności zostało głęboko podważone przez działania władz, także jeśli chodzi o działania, czy właściwie antydziałania, związane z koronawirusem, ale też bezpieczeństwem ekonomicznym – mówił ekspert.
Podkreślił, że niezadowolenie jest tym większe, że na Białorusi trwa kryzys, który nie zaczął się teraz – wraz z pandemią – tylko ciągnie się od dłuższego czasu, a pandemia tylko go pogłębia. To wzbudza niechęć Białorusinów, czego świadom jest także prezydent Aleksandr Łukaszenka.
– Łukaszenka nie organizuje – jak opozycja – wieców wyborczych, tylko odwiedza jednostki wojskowe, w których otwartym tekstem mówi, że jak trzeba będzie, to użyje tych jednostek, oddziałów wojskowych, do tłumienia demonstracji na ulicach – wyjaśnił gość audycji Programu 3.
***
Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 3.08.2020
Godzina emisji: 16.45
jmo/kr