Morricone, Dymsza i Piccoli, czyli sierpień w Iluzjonie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Morricone, Dymsza i Piccoli, czyli sierpień w Iluzjonie
Romy Schneider i Michel Piccoli w "Okruchach życia" Claude'a SautetaFoto: mat. promocyjne

– Mamy świadomość, że napisał on muzykę do ponad 500 filmów. My wyświetlimy tylko część, ale za to dających obraz rozwoju jego twórczości – mówiła w Trójce kierowniczka Kina Iluzjon Filmoteki Narodowej Kinga Zabawska o trwającym właśnie przeglądzie filmów Ennio Morricone, który zmarł w pierwszych dniach lipca tego roku.


Ennio Morricone 1200 pap.jpg
Wybitny kompozytor Ennio Morricone nie żyje. Zmarł w wieku 91 lat

Posłuchaj

4:54
Lato wspomnień w Kinie Iluzjon Filmotece Narodowej (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przegląd filmów z muzyką autorstwa Ennio Morricone trwa od 2 do 28 sierpnia, a w jego ramach Iluzjon wyświetli "Misję" (1986 r.) w reżyserii Rolanda Joffé, "Cinema Paradiso" (1988 r.) Giuseppe Tornatore czy "Dawno temu w Ameryce" (1984 r.) Sergia Leone.

Święto przedwojennego króla komedii

Kolejnym bohaterem sierpniowych wspomnień kina Iluzjon jest najsłynniejszy polski komik Adolf Dymsza (1900 - 1975). 20 sierpnia od śmierci artysty minie 45 lat.

– Stąd jego filmy, które wciąż przyciągają widzów do Iluzjonu, czyli "Dodek na froncie" (1936 r.) i "ABC miłości" Michała Waszyńskiego (1935 r.) oraz "Paweł i Gaweł" Mieczysława Krawicza (1938 r.)  – wymienia Kinga Zabawska. – Mamy też coś specjalnego. W niedzielę 23 sierpnia planujemy pokaz odnalezionych niedawno, nieznanych fragmentów jego filmów. Opowie o nich nasz filmograf Michał Pieńkowski.

W ILUZJONIE: Adolf Dymsza - Król komików (część 1)/telewizjaKinoPolska

Jeden z największych, ale nie gwiazdor

Nazwisko zmarłego w maju tego roku Michela Piccoliego być może nie mówi zbyt wiele większości polskich widzów, jednak ulubiony aktor Luisa Buñuela był jednym z największych mistrzów kina europejskiego. Filmy z jego udziałem będzie można oglądać w dniach 3-28 sierpnia.

– Zostawił po sobie mnóstwo wspaniałych ról pierwszo i drugoplanowych. My pokazujemy najsłynniejsze z nich. Od "Pogardy" (1963 r.) z Brigitte Bardot przez "Dziennik panny służącej" (2015 r.) po "Dyskretny urok burżuazji" (1972 r.), a także kochane przez wszystkich widzów "Okruchy życia" Claude'a Sauteta (1970 r.) – opowiada rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Mariusz OwczarekRyszard Jaźwiński
Gość: Kinga Zabawska (kierowniczka Kina Iluzjon Filmoteki Narodowej)
Data emisji: 3.08.2020
Godzina emisji: 12.30

kr

Polecane