Podróżowanie – samotnie czy w towarzystwie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podróżowanie – samotnie czy w towarzystwie?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kalamurzing

Dr Katarzyna Maniszewska na co dzień zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi terroryzmu. Jednak jest również zapaloną podróżniczką. 

Katarzyna Maniszewska jest wielbicielką muzyki rockowej i entuzjastką samotnych podróży z plecakiem po świecie. A poza tym: doktorem nauk humanistycznych, absolwentką germanistyki i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarzem i wykładowcą. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi. Jest członkiem Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas i autorką książek "Terroryzm a media" oraz "Pionierzy terroryzmu europejskiego: Frakcja Czerwonej Armii".

– Jeśli podróże, to zdecydowanie samotne. Są znacznie ciekawsze, dają więcej wolności, ale i pozwalają poznać kraj, który zwiedzamy, z lepszej perspektywy. Nie brakuje mi nikogo, gdy jestem w drodze. Swoimi przemyśleniami i obserwacjami mogę się podzielić pisząc książki i, co jest obecnie tym łatwiejsze, że internet jest dostępny niemal wszędzie, dzięki mediom społecznościowym, mogę to robić także na bierząco – mówi Katarzyna Maniszewska.

Posłuchaj

4:32
Dlaczego lepiej jest podróżować "solo"? (Audycja pod-Rózna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***


"Podróżnik bez podowu. Łut szczęścia" Katarzyna Maniszewska "Podróżnik bez podowu. Łut szczęścia" Katarzyna Maniszewska

"Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia" jest zbiorem opowieści o przygodach podróżniczych autorki, która wędruje samotnie, z plecakiem, bez wcześniejszych planów i rezerwacji. Spotykające ją – często zabawne – perypetie przybliżają czytelnikowi odwiedzane przez nią kraje – ich historię, sytuację polityczną, problemy społeczne, obyczaje i wierzenia, a także np. zwyczaje kulinarne, jak próbowane przez nią potrawy lokalne, np. smażone pająki czy surowe serce kobry.

Choć przedstawiane historie dotyczą głównie Azji Południowo-Wschodniej, ich wspólnym mianownikiem nie jest rejon geograficzny, a ciekawi ludzie poznawani w trasie. Swego rodzaju lejtmotywem opowieści jest muzyka (tytuły rozdziałów nawiązują do utworów klasyki rocka) oraz łut szczęścia, który ratuje ją z wielu opresji, a nawet z zagrożenia życia.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: dr Katarzyna Maniszewska (podróżniczka, specjalistka ds. terroryzmu)
Data emisji: 31.07.2020
Godzina emisji: 8.42

mat. prasowe/ml/mk

Polecane