Co by było, gdyby istniały dwa Słońca?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co by było, gdyby istniały dwa Słońca?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/WWWoronin

Co by się zmieniło, gdyby zamiast jednego Słońca były dwa, które świecą o połowę słabiej? – zastanawiała się Pani Kornelia. –To pytanie nie jest tak abstrakcyjne, jak mogłoby się wydawać – stwierdził dr Tomasz Rożek.

– Istnieją podwójne, a nawet potrójne układy gwiazd w ruchu wokół wspólnego środka masy, a wokół tego mogą być też planety – dodał.

Posłuchaj

3:52
Co zmieniłoby dla nas istnienie dwóch słońc? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Z energetycznego punktu widzenia, być może niewiele by się zmieniło. Zasadniczo zmieniłoby się to, że nasza orbita byłaby wtedy bardzo nieregularna. W efekcie na powierzchni takiej planety panujące warunki – temperatura, ciśnienie, ilość docierającego światła, byłyby bardzo zmienne. A podstawą do tego, by życie wykształciło się i mogło funkcjonować, jest regularność – wyjaśniał dr Rożek.

Dlaczego Ziemia wiruje, a Słońce i Księżyc nie? Foto: shutterstock.com/Aphelleon Dlaczego Ziemia wiruje, a Słońce i Księżyc nie? Foto: shutterstock.com/Aphelleon

– O tym, że ta regularność jest niezwykle istotna, świadczy chociażby to, że istnieją całkiem przekonujące obliczenia mówiące, że gdyby nie było Księżyca, ruch Ziemi wokół Słońca byłby nieco mniej regularny i mógłby spowodować, że życie nie mogłoby tu powstać – przekonywał naukowiec.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ KSIĘŻYC? - TABLETKI Z WIEDZĄ#1 - NAUKA. TO LUBIĘ./Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 30.07.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Polecane