Wycieczka po historii Bazaru Różyckiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wycieczka po historii Bazaru Różyckiego
Widok bazaru od strony ulicy Targowej. W tle widoczne kamienice przy ulicy Brzeskiej Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W audycji "Byle do 13" Gabriela Darmetko zabrała nas na radiową wycieczkę po północnej części Pragi. Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się w Muzeum Warszawskiej Pragi, a dokładnie w jego części poświęconej legendarnemu Bazarowi Różyckiego.


Posłuchaj

4:07
Gabriela Darmetko odkrywa sekrety słynnego praskiego bazaru (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia jednego z najsłynniejszych polskich bazarów sięga aż 1882 roku, kiedy to farmaceuta i inwestor Julian Józef Różycki założył go na obszarze zajmowanym wcześniej przez targowiska. Bazar Różyckiego już od początku działalności był głównym ośrodkiem handlowym warszawskiej Pragi, jednak na znaczeniu zyskał dopiero w słusznie minionych czasach Polskiej Republiki Ludowej.

– Handel był kontrolowany przez państwo, a nad bazarem nie można było mieć pełnej kontroli. Tu kupowano towar, którzy mieszkańcy Warszawy i okolic dostali od swoich krewnych w Stanach, a także nielegalną prasę i książki wydawane w drugim obiegu – opowiada specjalistka ds. spraw edukacji Muzeum Warszawskiej Pragi Anna Kraus.

Najstarsza zachowana murowana kamienica na Pradze – dom Krzyżanowskiego (L) oraz kamienica Sokołowskiego (P), należące do zespołu trzech zabytkowych frontowych kamienic przy ul. Targowej 50/52 w Warszawie, które są częścią Muzeum Warszawskiej Pragi  Foto: PAP/Tomasz Gzell Najstarsza zachowana murowana kamienica na Pradze – dom Krzyżanowskiego (L) oraz kamienica Sokołowskiego (P), należące do zespołu trzech zabytkowych frontowych kamienic przy ul. Targowej 50/52 w Warszawie, które są częścią Muzeum Warszawskiej Pragi Foto: PAP/Tomasz Gzell

W Muzeum Warszawskiej Pragi oprócz instalacji "Latający dywan", będącej hołdem złożonym Bazarowi Różyckiego, można także zobaczyć kasy, z których korzystały nasze prababcie, maszynę do robienie kajzerek oraz… laskę do mierzenia konia. – Używali jej handlarze końmi. Może być to zadziwiające, ale targowisko pierwotnie znajdowało się w miejscu, w którym dzisiaj jest osiedle Port Praski. Później targ koński przeniesiono na teren, gdzie dziś znajduje się kościół św. Floriana – zdradza Anna Kraus.

Muzeum Warszawskiej Pragi/Muzeum Warszawy
***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Gabriela DarmetkoPiotr Stelmach
Gość: Anna Kraus (specjalistka ds. spraw edukacji Muzeum Warszawskiej Pragi)
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 9.50

kr

Polecane