Mistrz i Wojtek Mazolewski. Po występie na Dziedzińcu Kultury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mistrz i Wojtek Mazolewski. Po występie na Dziedzińcu Kultury
Wojtek Mazolewski w Studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński/PR

– Tytuł tego cyklu jest zaproszeniem do poszukania w sobie, w swojej drodze muzycznej, momentów i inspiracji, które spływają poprzez kontakt z muzyką – mówił Wojtek Mazolewski tuż po koncercie na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego motywem przewodnim była relacja Mistrz-Uczeń. Mistrzem Wojtka Mazolewskiego był Krzysztof Komeda.


Posłuchaj

25:45
Wojtek Mazolewski o muzycznych inspiracjach i planach artystycznych (Lista osobista/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wojtek Mazolewski i współpracujący z nim muzycy od lat inspirują się muzyką Krzysztofa Komedy. – Moje pierwsze spotkania z jego muzyką przypadły na lata 80., miałem może kilkanaście lat. Pamiętam wieczorki u znajomych, którzy mieli gramofon i np. płytę "Astigmatic". Były to pierwsze lekcje muzyki. To tam otwierała się chęć tworzenia – wspominał.

Komeda Quintet - Astigmatic [Official Audio]/Polish Jazz

W związku z pandemią występ odbył się z ograniczonym udziałem publiczności i był transmitowany online na kanale Youtube i na fanpage'u Narodowego Centrum Kultury. Mimo trudności artysta powoli pracuje nad kontynuacją działalności jednego ze swoich pierwszych projektów – yassowego Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet. 

– Za chwilę przyjdzie czas na Pink Freud. Pracujemy nad czymś ważnym, ale teraz czekamy na przestrzeń i znak, że możemy się z tym pokazać. Kwintet też jest gotowy na nowy album, ale wewnętrznie czuję, że to jeszcze nie jest moment na to, żeby zacząć koncertować. Te zespoły potrzebują rozbiegu, ale i długiej bieżni. Jesteśmy przyzwyczajeni do grania długich i poważnych tras. Budzenie zespołu na jedną chwilę nie do końca ma sens w takich czasach jak teraz – mówił Wojtek Mazolewski w rozmowie z Piotrem Metzem.

Wojtek Mazolewski Trio na "Dziedzińcu Kultury" Foto: mat. promocyjneWojtek Mazolewski Trio na "Dziedzińcu Kultury" Foto: mat. promocyjne

Zapraszamy do zapoznania się z całością nagranej rozmowy, w której Wojtek Mazolewski zaprezentował Słuchaczom Trójki nowy, niezatytułowany jeszcze, utwór.

***

Dziedziniec Kultury to cykl letnich imprez kulturalnych. W piątkowe wieczory lipca i sierpnia spotykamy się podczas organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury koncertów i warsztatów. Cykl zainaugurował pianista Marcin Masecki, który zaprezentował swoje interpretacje utworów Theloniousa Monka.

***

Tytuł audycji: Lista osobista
Prowadzi: Piotr Metz
Gość: Wojtek Mazolewski (basista i kontrabasista jazzowy)
Data emisji:
 25.07.2020
Godzina emisji: 21.16

mat. prasowe/kr

Polecane