Słuchajcie dziewczyny! I chłopaki!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słuchajcie dziewczyny! I chłopaki!
O historii komiksów rozmawialiśmy w Czwórce/Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Chaiwuth Wichitdho

"Seks w wielkim mieście", "Czarodziejka z Księżyca" i "Star Trek" (między innymi) posłużyły Katji Klengel do zilustrowania problemów, z jakimi boryka się każda dziewczyna.

Katja Klengel urodziła się w 1988 roku w Jenie. Po maturze rozpoczęła studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Szybko jednak zamieniła klasyczne malarstwo na komiksy, które fascynowały ją już od dziecka. Z biegiem czasu wyrobiła sobie własny styl, w którym łączyła inspiracje mangą "Czarodziejka z Księżyca" autorstwa Naoko Takeuchi z estetyką amerykańskich niezależnych komiksów. 

Podczas studiów opublikowała kontynuację komiksu "Als ich so alt war" ("Kiedy byłem w twoim wieku") we "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W tym samym czasie na blogu Blattonisch zaczęła pisać autobiograficzny pamiętnik komiksowy, który prowadzi do dziś. W roku 2014 przeprowadziła się do Berlina i skończyła drugie studia, ze scenopisarstwa, na Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji. Za projekt serialu fantasy "Vesta" otrzymała w 2018 roku nagrodę Mitteldeutsche Medienförderung. 


Posłuchaj

50:00
Komiksowe spojrzenie wgłąb siebie (ABC popkultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dlaczego bardziej boimy się słowa "srom" niż słowa "Sauron"? Czy naprawdę musimy wstydzić się owłosienia na ciele? Dlaczego w szkole czytamy głównie autorów, a nie autorki? I dlaczego zabawki i zabawy dzieci tkwią głęboko w płciowych stereotypach z lat 50-tych.

"Słuchajcie dziewczyny" Katja Klengel "Słuchajcie dziewczyny" Katja Klengel

W autobiograficznym komiksie "Słuchajcie dziewczyny!" Katja Klengel zadaje te wszystkie pytania i próbuje na nie opowiedzieć odnosząc się do wydarzeń z jej życia. Ale też szeroko rozumianej współczesnej popkultury – książek, filmów, czy komiksów, które coraz częściej, ale cały czas za rzadko próbują walczyć ze stereotypami dotyczącymi płci.

Autorka z poczuciem humoru, dystansem do siebie i niezwykłą szczerością opowiada, czym jest dla niej bycie kobietą we współczesnym świecie. Komiks stał się w Niemczech bestsellerem, a Katję Klengel okrzyknięto głosem pokolenia.

– Kiedyś już rysowała komiks autobiograficzny. To była dobra praktyka. Zanim "Słuchajcie dziewczyny", zanim stało się pełnym wydawnictwem, było cotygodniowym paskiem. Taki cykl felietonów jest zwykle bardzo osobista, stworzyłam tam więc swoje alter ego, by zadawać pytania, by przez tą postać więcej się nauczyć. Moje komiksowe alter-ego niejako rozmawiało ze mną i pomagało w zrozumieniu wielu wydarzeń i decyzji z mojej przeszłości. To chyba dlatego ta historia jest tak osobista – wyjaśnia autorka.

Autobiograficzny komiks Katji Klengel "Słuchajcie dziewczyny!" ukazał się po polsku 3 czerwca. W audycji spotykamy się też z Łukaszem Muszyńskim, krytykiem filmowym z portalu Filmweb.pl, żeby porozmawiać o tym, jaki miał być, a jaki jest 2020 rok w kinach.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Katja Klengel (autorka komiksów), Łukasz Muszyński (krytyk filmowy) 
Data emisji: 26.03.2019 
Godzina emisji: 12.06

mat. prasowe/ml

Polecane