Mój Gdańsk – Paweł Huelle

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mój Gdańsk – Paweł Huelle
Paweł Huelle w studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: W. Kusiński/PR

Kiedy wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej, przebywał na wakacjach pod namiotem, pierwszych po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim. Jak wielu młodych wówczas, przerwał wypoczynek i wraz z kolegami znalazł się pod obleganymi murami Stoczni.

Niewiele jest śladów tamtych wydarzeń w jego twórczości. W swoich autobiograficznych książkach powraca głównie do dzieciństwa.


"Gdańsk według Pawła Huelle" "Gdańsk według Pawła Huelle"

Paweł Huelle, urodzony w Gdańsku pod koniec lat 50, nie jest, znów, jak większość, gdańszczaninem "z dziada pradziada". Jego korzenie pozostały, głęboko zakopane, w Galicji. Historie swojej rodziny opowiadał nam wielokrotnie. Gdańsk jednak stanowi ważny motyw/temat jego książek. Powstał m.in. rodzaj literackiego przewodnika z serii, wydanej przez ESK 2016, pod tytułem "Gdańsk według…". Gdańsk według Pawła Huelle w kilku zaledwie obrazach będzie tematem ostatniego w lipcu tego roku wydania MBK. To nasz kolejny sposób na obchodzenie 40-lecia Sierpnia 80 (patrz: strona powieści, poświęcona "Moc truchleje" oraz strona STT, dzisiejszej premiery "Morza w czasach zarazy").


Posłuchaj

51:29
Gdańsk według Pawła Huelle (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od lat zresztą ta część lata, sierpień, jest w MBK "miesiącem Gdańska". W tym jednak roku, paradoksalnie, rocznica powstania Solidarności nie może być świętowana tak, jak chcielibyśmy. Radio, szczęśliwie, przez swoją kameralność z założenia ma szansę włączyć się w obchody w sposób szczególny.

Z Pawłem Huelle spotkałam się więc w miejscu jego urodzenia, w zacisznej wciąż części Górnego Wrzeszcza. Rozmawialiśmy więc o tym, co wydarzyło się przed 40 laty, ale też ponownie wróciliśmy do jego dzieciństwa, przerzucając wreszcie pomost do współczesności.


Paweł Huelle (fot. archiwum prywatne) Paweł Huelle (fot. archiwum prywatne)

W finale wydania wpadłam na kilka minut do… Och-teatru, gdzie gra Maria Seweryn, aktorka, wcielająca się w główną rolę w naszym premierowym, kaszubskim słuchowisku dzisiaj wieczorem.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Kuba Sadowski
Data emisji: 26.07.2020 
Godzina emisji: 14.07


Polecane