Kraków z perspektywy rowerowo-poetyckiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kraków z perspektywy rowerowo-poetyckiej
"Premie górskie najwyższej kategorii" Jakub Kornhauser, wyd. Książkowe KlimatyFoto: mat. promocyjne

Gdzie w Krakowie można spotkać owce? A brazylijskie meduzy? Jaka jest historia pięty Lenina, który niegdyś stał w Nowej Hucie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w zbiorze esejów"Premie górskie najwyższej kategorii" Jakuba Kornhausera .


Posłuchaj

10:11
Kraków nieoczywisty w zbiorze esejów Jakuba Kornhausera (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Premie górskie najwyższej kategorii są znane miłośnikom kolarstwa: to mety najtrudniejszych podjazdów, owiane legendą przełęcze i szczyty, strome zbocza, po których wspinają się najwytrwalsi. Autor zabiera czytelnika na jedyną w swoim rodzaju rowerową wyprawę po premiach górskich na rogatkach Krakowa. Punkty te są usytuowane w najbardziej tajemniczych zakątkach miasta, wśród starych chat i zagajników, między zapomnianymi kapliczkami a ruinami fabryk i magazynów. Skrzypienie starej kolarzówki wyznacza rytm opowieści, łączących baśniową gawędę z przewodnikiem krajoznawczym, eseistyczną swobodę z precyzją kronikarza.

– Jako przykład zupełnie innego Krakowa zawsze podaję przykład ulicy Kliniec. Jest to ulica na starych Piaskach Wielkich. Wygląda ona, jak wyjęta z "Krzyżaków" czy ze "Starej Baśni" kilka drewnianych, rozsypujących się chałupek na krzyż. Po piętnastu minutach marszu z osiedla bloków nagle znajdujemy się w zupełnie innym świecie, w innej cywilizacji – opisuje gość audycji.

Rowerowe prozy Jakuba Kornhausera są dowodem na to, że świat znad kierownicy typu "baran", nawet jeśli ledwo zipie pod grubą czapą smogu (lub, jak nazywa to autor "stężonej krakowskości"), okazuje się barwniejszy, niż mogłoby się nam wydawać.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta MyszkowskaMarcin Cichoński
Gość: Jakub Kornhauser (poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, autor książki "Premie górskie najwyższej kategorii")
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 10.11

kr/mat. prasowe

Polecane