"Sukces Polski i Węgier". Piotr Gliński o historycznym dla naszego kraju budżecie UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Sukces Polski i Węgier". Piotr Gliński o historycznym dla naszego kraju budżecie UE
Wicepremier, minister kultury Piotr GlińskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

– Szczyt Unii Europejskiej był sukcesem Polski i Węgier. Uzyskaliśmy największe sumy wsparcia - 776 miliardów złotych. To jest nieporównywalne z niczym wcześniejszym – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury.

Zakończyły się długotrwałe, twarde negocjacje dotyczące unijnego budżetu. Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia ze środków Unii Europejskiej, w tym z 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie nisko oprocentowanych pożyczek. Cały siedmioletni budżet UE będzie wynosił 1 bilion 74 miliardy euro, a fundusz odbudowy 750 miliardów euro.

Czytaj więcej
1200_Kaczyński_EN.jpg
Prezes PiS: nasza izolacja w UE jest bajką. Szczyt w Brukseli to ogromny sukces Polski

Posłuchaj

14:29
Piotr Gliński: szczyt UE to sukces Polski i Węgier (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Ma to być jeszcze doprecyzowane w tym obszarze sposobu i legalności wydawania tych pieniędzy, ale ostateczną decyzję co do tych procedur podejmuje Rada Europejska – organ, który składa się z szefów państw członkowskich. To ciało podejmuje decyzję jednomyślnie, więc bez zgody Polski czy Węgier nic tam nie zostanie przegłosowane – zauważył wicepremier.

Najczęściej czytane

"Prawie dwa razy więcej niż poprzednio"

Gość radiowej Trójki stwierdził, że "osiągnęliśmy maksymalnie to, co było możliwe". - Ten kompromis jest bardzo dobry dla nas. Uzyskaliśmy najwięcej, ile można było – powiedział minister kultury.

Nie satysfakcjonuje to jednak polityków opozycji, którzy uważają, że można było przywieźć z Brukseli więcej profitów. – To, co mówią politycy opozycji, jest oczywiste. Mają taką narrację od wielu lat. Wszystko, co dobre dla Polski, przedstawiają w złym świetle – ocenił Piotr Gliński.

Czytaj więcej
EN_01437963_0003-1200pm.jpg
"Polska na pewno liczy się dużo bardziej niż kilka lat temu". Premier o sukcesie negocjacyjnym w Brukseli

– To przykre, że musimy się tłumaczyć z czegoś, co jest oczywiste i dobre dla Polski. Takiego wsparcia dla nas od Unii Europejskiej w historii jeszcze nie było. To prawie dwa razy więcej niż poprzednio – dodał wicepremier.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Gliński (minister kultury)
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 8.13

jp/ml

Polecane