Ekspert: stworzenie kodeksu praw kosmicznych to wyzwanie stojące przed ludzkością
– Dzisiejsze regulacje prawne dotyczące lotów w kosmos to nie są normy twarde, to nie jest konwencja międzynarodowa. To są regulacje wypracowane wspólnie i akceptowane przez uczestników lotów kosmicznych, a tak naprawę agencje kosmiczne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dr Jakub Ryzenko z Centrum Badań Kosmicznych.
Amerykański łazik Curiosity na Marsie
Foto: PAP/Abaca/AA/ABACA
W poniedziałek rozpoczęła się pierwsza arabska misja międzyplanetarna. Z centrum kosmicznego Tanegashima w południowej Japonii wystrzelono rakietę niosącą bezzałogową sondę Hope, która w ciągu siedmiu miesięcy ma dotrzeć na orbitę Marsa i tam zbierać informacje o atmosferze Czerwonej Planety. Władze kraju ogłosiły ambitny cel osadnictwa na Marsie do 2117 roku. Obecnie trwa osiem misji eksplorujących Marsa. Chiny i Stany Zjednoczone planują wysłać dwie kolejne w tym roku.

Zdaniem gościa Programu 3 Polskiego Radia, eksploracja przestrzeni kosmicznej staje się coraz powszechniejsza. – Coraz więcej osób widzi, że znajdujemy się w przededniu ciekawych odkryć, ale nikt do końca nie potrafi powiedzieć, w którą stronę one zmienią naszą globalną gospodarkę układu słonecznego: czy będziemy korzystali z usług satelitów na orbicie okołoziemskiej, czy będzie to bardziej eksploracja surowców. Jeśli surowce: czy Księżyc, czy asteroidy, czy może kolonizacja Marsa. Każda z tych rzeczy jest możliwa w ciągu 30 lat, co nie znaczy, że to się stanie – wskazał gość "3 stron świata".
"Wyzwanie przed nami"
– To jest niezwykle fascynujący okres, w którym możemy zadawać sobie pytanie, co przeważy: czy wspólna eksploracja, czy militaryzacja i rywalizacja w przestrzeni kosmicznej – ocenił dr Jakub Ryzenko. Podkreślił, że niezbędne jest wypracowanie zbioru twardych, kodeksowych reguł postępowania w kosmosie. – Obecne przepisy eksploracji kosmicznej regulują tylko zasady fundamentalne: to, że każdy może polecieć i korzystać i że wspólnie jesteśmy właścicielami tego, co kosmos nam oferuje – argumentował.
- Donald Trump zapowiada nową erę eksploracji Kosmosu. "Wyślemy Amerykanów na Marsa"
- SpaceX bierze szturmem przestrzeń kosmiczną. Kierunek: Mars, po drodze inne śmiałe projekty, jak internet dla całego globu
- 51 lat temu po raz pierwszy człowiek stanął na Księżycu
Zdaniem gościa "3 stron świata", "dzisiaj nie ma chęci tworzenia nowych twardych regulacji prawnych". – Myśli się raczej o regulacjach będących zbiorami dobrych praktyk, przestrzeganych przez wszystkich graczy – wskazał i wymienił "regulacje dotyczące niezanieczyszczenia przestrzeni kosmicznej". – To nie są normy twarde, to nie jest konwencja międzynarodowa, tylko to są regulacje obowiązujące, wypracowane i akceptowane przez uczestników lotów kosmicznych, a tak naprawę agencje kosmiczne – przekonywał dr Jakub Ryzenko. – Ewidentnie jest to wyzwanie przed nami – wskazał gość "3 stron świata".
Więcej na temat eksploracji kosmosu, oraz o ewentualności nowego kosmicznego wyścigu w nagraniu audycji. Zachęcamy do jej wysłuchania.
***
Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Jakub Ryzenko (Centrum Badań Kosmicznych)
Data emisji: 21.07.2020
Godzina emisji: 16.45
IAR/mbl/mk