Ekspert: stworzenie kodeksu praw kosmicznych to wyzwanie stojące przed ludzkością

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekspert: stworzenie kodeksu praw kosmicznych to wyzwanie stojące przed ludzkością
Amerykański łazik Curiosity na MarsieFoto: PAP/Abaca/AA/ABACA

– Dzisiejsze regulacje prawne dotyczące lotów w kosmos to nie są normy twarde, to nie jest konwencja międzynarodowa. To są regulacje wypracowane wspólnie i akceptowane przez uczestników lotów kosmicznych, a tak naprawę agencje kosmiczne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dr Jakub Ryzenko z Centrum Badań Kosmicznych. 

W poniedziałek rozpoczęła się pierwsza arabska misja międzyplanetarna. Z centrum kosmicznego Tanegashima w południowej Japonii wystrzelono rakietę niosącą bezzałogową sondę Hope, która w ciągu siedmiu miesięcy ma dotrzeć na orbitę Marsa i tam zbierać informacje o atmosferze Czerwonej Planety. Władze kraju ogłosiły ambitny cel osadnictwa na Marsie do 2117 roku. Obecnie trwa osiem misji eksplorujących Marsa. Chiny i Stany Zjednoczone planują wysłać dwie kolejne w tym roku.

east news rakieta 1200.jpg
Rozpoczęła się pierwsza arabska misja międzyplanetarna. "Hope" wystrzelona w kosmos

 Misja kosmiczna ZEA jest pierwszą misją międzyplanetarną w świecie arabskim. Dotarcie na Czerwoną Planetę ma zająć sondzie siedem miesięcy, tak aby w 2021 roku uhonorować 50. rocznicę zjednoczenia pierwszych sześciu emiratów (PAP)

Zdaniem gościa Programu 3 Polskiego Radia, eksploracja przestrzeni kosmicznej staje się coraz powszechniejsza.  Coraz więcej osób widzi, że znajdujemy się w przededniu ciekawych odkryć, ale nikt do końca nie potrafi powiedzieć, w którą stronę one zmienią naszą globalną gospodarkę układu słonecznego: czy będziemy korzystali z usług satelitów na orbicie okołoziemskiej, czy będzie to bardziej eksploracja surowców. Jeśli surowce: czy Księżyc, czy asteroidy, czy może kolonizacja Marsa. Każda z tych rzeczy jest możliwa w ciągu 30 lat, co nie znaczy, że to się stanie  wskazał gość "3 stron świata". 

"Wyzwanie przed nami"

 To jest niezwykle fascynujący okres, w którym możemy zadawać sobie pytanie, co przeważy: czy wspólna eksploracja, czy militaryzacja i rywalizacja w przestrzeni kosmicznej  ocenił dr Jakub Ryzenko. Podkreślił, że niezbędne jest wypracowanie zbioru twardych, kodeksowych reguł postępowania w kosmosie.  Obecne przepisy eksploracji kosmicznej regulują tylko zasady fundamentalne: to, że każdy może polecieć i korzystać i że wspólnie jesteśmy właścicielami tego, co kosmos nam oferuje  argumentował. 

Najczęściej czytane

Zdaniem gościa "3 stron świata", "dzisiaj nie ma chęci tworzenia nowych twardych regulacji prawnych".  Myśli się raczej o regulacjach będących zbiorami dobrych praktyk, przestrzeganych przez wszystkich graczy  wskazał i wymienił "regulacje dotyczące niezanieczyszczenia przestrzeni kosmicznej".  To nie są normy twarde, to nie jest konwencja międzynarodowa, tylko to są regulacje obowiązujące, wypracowane i akceptowane przez uczestników lotów kosmicznych, a tak naprawę agencje kosmiczne  przekonywał dr Jakub Ryzenko.  Ewidentnie jest to wyzwanie przed nami  wskazał gość "3 stron świata". 

Więcej na temat eksploracji kosmosu, oraz o ewentualności nowego kosmicznego wyścigu w nagraniu audycji. Zachęcamy do jej wysłuchania. 


Posłuchaj

9:16
Dr Jakub Rycenko: wypracowanie twardych praw kosmicznych to wyzwanie stojące przed ludzkością ("# strony świata"/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Jakub Ryzenko (Centrum Badań Kosmicznych)
Data emisji: 21.07.2020
Godzina emisji: 16.45

IAR/mbl/mk

Polecane