Przez śpiew do serca. O delfinach, które zakładają… boysbandy!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przez śpiew do serca. O delfinach, które zakładają… boysbandy!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/photosbelkina

Delfiny jako, zaraz po człowieku, jak bardziej inteligentne ssaki na Ziemi. Podobnie jak my potrafią korzystać z narzędzi, mają zdolność zapamiętywania, swój własny język i łączą się w śpiewające grupy, by wspólnie rozkochiwać w sobie samice. W tym ostatnim bardzo przypominają boysbandy!

Posłuchaj

3:39
Delfiny i ich sposób na podryw (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Właśnie takiego odkrycia dokonali naukowcy obserwujący delfiny u wybrzeży Australii Zachodniej. Z publikacji w naukowym czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B" wynika, że delfiny, które potrafią wydawać tysiąc różnych dźwięków, synchronizują swój śpiew. A to działa na samice jak magnes. 

– Po opuszczeniu swoich mamuś delfiny muszą znaleźć gdzieś oparcie i zakładają samcze grupy. Wytwarzają swój własny język – coś jakby nurt muzyczny charakterystyczny dla danej grupy. Pamiętajmy o tym, że w wodzie dźwięki roznoszą się w bardzo niesamowity sposób. Fale, oprócz tego, że docierają do adresata, są przez niego odczuwane fizycznie – wyjaśnia Agata Borucka z warszawskiego zoo.

Tu warto przypomnieć sobie fenomen boysbandów takich jak Backstreet Boys czy N Sync, którzy szczyt swojej popularności przeżywali w latach 90., a także One Direction i k-popowego BTS. 

Backstreet Boys  Foto: shutterstock.com/Featureflash Photo Agency Backstreet Boys Foto: shutterstock.com/Featureflash Photo Agency

– Delfiny są niezwykle do nas podobne. Są niezwykle kochliwe. Każdy lubi się wyróżniać i delfiny też, bo każdy ma inne zdolności, połączenie różnych cech wzmacnia zespół. Często zdarza się, że takie boysbandy już po zaśpiewaniu utworów zaganiają samice na płyciznę i tam… już każdy sam dośpiewuje swój kawałek – żartuje Agata Borucka.

W przeciwieństwie do ludzkich boysbandów, które zazwyczaj rozpadają się już po kilku latach, te stworzone przez delfiny mogą trwać nawet dziesiątki lat. Raport opublikowany w "Proceedings of the Royal Society B" mówi: "Silne związki sojusznicze mogą trwać przez dziesięciolecia i mają kluczowe znaczenie dla sukcesu reprodukcyjnego każdego samca".

Caught on camera deep water Dolphins singing under the ocean/Modi Elnadi

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 20.07.2020
Godzina emisji: 6.22

kr

Polecane