"Widzalna Ręka" nadal pomaga

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Widzalna Ręka" nadal pomaga
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Liderina

"Widzialna Ręka" to fenomen. To grupa na Facebooku, która powstała 11 marca br. na początku pandemii koronawirusa, zrzeszająca ludzi udzielających sobie pomocy.


Posłuchaj

51:25
"Niewidzialna Ręka" i jej fenomen Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jej nazwa nawiązuje do "Niewidzialnej Ręki"  akcji prowadzonej w czasach PRL-u, w ramach której anonimowo pomagano sobie w Polsce. Osoby pomagające w ramach "Widzialnej ręki" nie robią tego jednak anonimowo. Obecnie główna grupa liczy już ponad 100 tys. osób. Równocześnie powstało też ponad 200 lokalnych grup "Widzialnej Ręki" w całej Polsce. Dzięki tej akcji ludzie zaczęli poznawać swoich najbliższych sąsiadów i zaczęły się organizować lokalne społeczności. Co ciekawe, osób oferujących bezinteresowną pomoc w ramach "Widzialnej Ręki" jest więcej od tych potrzebujących pomocy.

– Wiedziałem, że tego typu grupy powstają za granicą, szczególnie w rejonach objętych konfliktami. Grupa została założona 11 marca. To rozrosło się w ciągu paru miesięcy.  Dostałem propozycję od jednej z osób, która chciała zrobić o grupie artykuł. Po tym w ciągu dwóch dni pojawiła się informacja w "Teleexpresie", a w ciągu czterech informacja na stronie rządowej. Potem przyrost był lawinowy, jak z wirusem – wspomina pomysłodawca akcji Filip Żulewski.


W cyklu "Na wyciągnięcie ręki"  inicjatywa "SPA dla mam. Wspieramy mamy". To wsparcie organizowane przez społeczną inicjatywę "SPA dla mam. Wspieramy mamy" dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci lub dorosłych z niepełnosprawnością. Celem jest nie tylko pomoc w codziennych obowiązkach, ale też zwrócenie uwagi na potrzeby mam dzieci z niepełnosprawnościami. Umożliwienie im wytchnienia, czasu na zadbanie o siebie. Z zebranych w społecznej zbiórce funduszy mamy otrzymują np. sesje kosmetyczne. Jest też możliwość zorganizowania wsparcia w postaci konsultacji z psychoterapeutką. Latające wSPArcie mamom dzieci z niepełnosprawnością jest udzielane w Krakowie, Warszawie, Kielcach, Jaworznie i we Wrocławiu, ale też w innych miejscach w kraju.

Widzialna ręka - reportaż/Andrzej Mańkowski

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Filip Żulewski (pomysłodawca i założyciel facebookowej grupy "Widzialna ręka")
Data emisji: 20.07.2020 
Godzina emisji: 23.08

ek/kr

Polecane