Po co nam motyle?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po co nam motyle?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ondrej Prosicky

– Josef Reichholf pisze, że w ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 80 procent motyli. Kiedy normalny człowiek słyszy coś takiego, od razu chce zakładać partię: Partię Ochrony Motyli – mówi Mateusz Matyszkowicz, recenzując książkę "Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach".

Okładka książki "Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach" Okładka książki "Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach"

Widok modraszka, polowca szachownicy czy pazia królowej staje się już dzisiaj rzadkością. Czerwończyk żarek i paź żeglarz również znikają z naszych łąk. Zabijają je pestycydy, nawozy sztuczne i uprawy monokulturowe. Niemiecki biolog ewolucyjny Josef H. Reichholf przestrzega przed zbliżającą się katastrofą ekologiczną, jednocześnie przybliżając fascynujący świat motyli. Podglądając je w naturze, opowiada o ich niezwykłych zwyczajach, śledzi ich cykl życiowy i tłumaczy, skąd się wzięły ich nazwy. Reichholf proponuje również konkretne rozwiązania, które mogą uchronić motyle przed wyginięciem, jak chociażby budowę w każdej gminie biotopów, czyli specjalnych siedlisk. Książka "Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach" oprowadza nas po kolorowym królestwie tych pięknych, kruchych i bezbronnych zwierząt, których wkrótce może zabraknąć. 


Posłuchaj

3:35
Im więcej motyli, tym piękniejszy jest świat (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Josef H. Reichholf, zoolog i biolog ewolucyjny, do 2010 roku kierował zbiorem kręgowców bawarskiego muzeum zoologii. Profesor Ekologii i Ochrony środowiska na Uniwersytecie technologicznym w Monachium. Laureat Treviranus-Medaille, najwyższego wyróżnienia dla niemieckich biologów, oraz nagrody Grüterów dla popularyzatorów nauki. W 2007 roku otrzymał Nagrodę im. Zygmunta Freuda za najlepszą książkę popularnonaukową przyznawaną przez Niemiecką Akademię Języka i Literatury.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 18.07.2020
Godzina emisji: 6.43

mat. prasowe/mk


Polecane