"Moja ABBA" po dziewięciu latach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Moja ABBA" po dziewięciu latach
Od lewej: Zbigniew Zamachowski, Justyna Szafran i Tomasz ManFoto: Fot. K. Sielicki

Na tydzień przed lipcową premierą na Scenie Teatralnej Trójki przypominamy jeszcze jedno w tym miesiącu słuchowisko sprzed lat i kolejne autorskie Tomasza Mana.

Autor i reżyser premiery z listopada 2011 roku należy do najczęściej goszczących na STT. Zadebiutował w Teatrze Polskiego Radia w połowie lat 90. Tomasz Man jest wykładowcą na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (w filii we Wrocławiu). Wszystkie swoje sztuki reżyseruje. Jest laureatem Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

Jego dramaty nie należą do najłatwiejszych. Stylistycznie pasują jednak do modelu Trójki. Nic dziwnego. Tomasz Man jest od lat 70. słuchaczem Programu 3 Polskiego Radia. Jego muzyczne zainteresowania kształtowała Trójka. To nade wszystko blues oraz ambitny rock, ale w dzieciństwie zafascynowała go także ABBA. I do tej fascynacji powrócił w swoim słuchowisku.

Po wysłuchaniu "Mojej ABBY" będziemy mieli szanse posłuchać także krótkiej rozmowy z Manem oraz z Andrzejem Brzoską  reżyserem dźwięku, z którym od lat współpracuje.

Rozmowę nagrywałam w plenerze, zachowując środki ostrożności, w... przyłbicy, co sprawiło, ze brzmienie dźwięku nagrania nie jest najlepsze. Coś za coś.

Poniżej tekst ze strony Trójki, który towarzyszył premierze w listopadzie 2011 roku, wraz z bogatą dokumentacją fotograficzną.

Zapraszamy, idealne słuchowisko na lato 2020, opowiadające  jak mówi Tomasz Man  o tym, że marzenia spełniają się, choć, dodajmy, w zaskakujący sposób.

Barbara Marcinik i Kuba Sadowski  wydawca.

***

Słuchowisko "Moja ABBA" nie jest zapowiedzią kolejnego musicalu ze słodkimi rytmami kultowego zespołu lat 70. To historia kobiety, której życie zdeterminował szwedzki zespół.

Koncert ABBY w "Studiu 2" w 1976, w trakcie jedynej wizyty zespołu w Polsce, wpływał na życiowe wybory młodej dziewczyny, a później dojrzałej kobiety. Muzykę i opracowanie muzyczne słuchowiska przygotował zespół Karbido, który już po raz kolejny przy produkcji słuchowiskowej współpracuje z Tomaszem Manem (na 11. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry-Sopot 2011" Karbido został nagrodzone za muzykę do słuchowiska "Sex machine").

***

"Moja ABBA"

Reżyseria: Tomasz Man

Obsada: Justyna Szafran (Żona), Sandra Korzeniak (Córka/Dziewczyna), Andrzej Chyra (Reżyser/Chłopak), Zbigniew Zamachowski (Mąż/Tato)

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka i opracowanie muzyczne: Karbido (Igor Gawlikowski, Marek Otwinowski)


***

Premiera na "Scenie teatralnej Trójki": 20 listopada 2011, godz. 21.05.

Powtórka: 19 lipca 2020, godz. 20.05. 

Polecane