Jak słyszą zwierzęta?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak słyszą zwierzęta?
Radio vintage/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Everett Collection

– Kocie ucho potrafi poruszać się w 180 stopniach. Wybierają sobie dźwięki, na które reagują i są w tym bardzo podobne do psów – mówi Aneta Awtoniuk.

– To, co jest najciekawsze w komunikacji kotów z nami, to fakt, że miauczą… dla ludzi. Między sobą nie używają takich odgłosów. Zwierzak mógł się nauczyć, że człowiek reaguje na sygnały dźwiękowe. To bardzo ciekawe u kotów, bo wiedzą one, na jakiej częstotliwości komunikują się myszy, więc swój najczulszy zmysł słuchu mają nastawiony właśnie na odgłosy małych gryzoni. Człowiek szuka dźwięków, na które, jak się nam wydaje, zwierzęta zareagują lepiej. Stąd nieprawdziwy mit, że psie imię powinno zawierać literę "R" – tłumaczy Aneta Awtoniuk.


Posłuchaj

14:30
Co słyszą nasze czworonogi? (Psychodnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zwierzęta żyją przy człowieku od niepamiętnych czasów. Znaczy to, że dosyć często spotykają się z jedną z ulubionych ludzkich rozrywek – muzyką. Jak na nią reagują?

– Istnieją dowody naukowe, że zwierzęta lubią muzykę i mają swoje ulubione gatunki i wykonawców. Psy najchętniej słuchają muzyki klasycznej. Krowy uwielbiają Beethovena, a kury dają lepsze jajka, gdy słuchają Bacha i Schumanna – opowiada Trójkowa ekspertka.

Youtube/JASNA STRONA

***

Czy znacie Państwo inne mity dotyczące zwierząt domowych, które warto raz na zawsze obalić? A może macie pytania, które chcielibyście zadać Anecie Awtoniuk? Zapraszamy do kontaktu przez adres: psychodnia@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Psychodnia
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Data emisji: 16.07.2020
Godzina emisji: 12.20

ml/mk

Polecane