Co mówi o nas nasze imię? Naukowiec odpowiada!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co mówi o nas nasze imię? Naukowiec odpowiada!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

Imiona mają ogromne znaczenie w każdej kulturze, a wiele osób przypisuje im wręcz magiczną moc. Na czym ta moc polega? Na to i inne pytania w audycji "Byle do 13" odpowiadała dr Magdalena Bulińska z Katedry Iberystyki Uniwersytetu Gdańskiego, autorka wykładu "Imiona magiczne w feminizmie magicznym".


Posłuchaj

13:46
Prawdziwe znaczenie imion (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


rodzina rodzice dzieci 1200 free
Najpopularniejsze imiona w Polsce. Resort cyfryzacji opublikował dane

Ludzi często przypisują danemu imieniu konkretne cechy charakteru. Przykładowo, według wielu stron internetowych Michał to indywidualista, pionier i zdobywca, który może liczyć na udaną karierę sportową. Jego liczba do jedynka, a planeta to Jowisz. Co na to ekspertka?

– Imiona są magiczne, ale z bardzo konkretnymi obostrzeniami – zaznaczyła na wstępie dr Magdalena Bulińska. – Nie są magiczne, jak chciałaby to widzieć numerologia czy astrologia. Nie możemy przypisać jakiegoś zespołu cech konkretnemu imieniu w oderwaniu od tej osoby. Nauka nie znajduje uzasadnienia dla takiego postrzegania imion –mówiła.

– Magia imion w antropologii to naśladownictwo, podobieństwo i relacja. Najprostszym przykładem jest dziedziczenie imion po przodkach. W wielu kulturach te relacja była bardzo silna, do tego stopnia, że wierzono, że nowonarodzone dziecko, jest inkarnacją swojego przodka. Poprzez imię dziecko dziedziczyło cechy tej osoby i stawało się jej wcieleniem – wyjaśniła rozmówczyni Michała (sic!) Margańskiego i Michała Olszańskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Michał Margański i Michał Olszański
Gość: dr Magdalena Bulińska (Katedra Iberystyki Uniwersytetu Gdańskiego)
Data emisji: 16.07.2020
Godzina emisji: 9.46

kr

Polecane