"Układ(a)ne" – współczesne japońskie społeczeństwo w pigułce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Układ(a)ne" – współczesne japońskie społeczeństwo w pigułce
"Układ(a)ne" Aoko Matsuda, wyd. TajfunyFoto: mat. promocyjne

– Ta książka pozornie opowiada o życiu w korporacji, ale tak naprawdę jest również o pewnym wyobcowaniu we współczesnym społeczeństwie, o samotności i o feminizmie – mówiła w Trójce Agata Bice, autorka polskiego tłumaczenia zbioru opowiadań pt. "Układ(a)ne" awangardowej japońskiej autorki Aoko Matsudy.


Posłuchaj

4:19
Słodko-gorzkie spojrzenie na współczesny świat w "Układ(a)ne" A. Matsudy (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bohaterowie Aoko Matsudy nie mają imion. Każdy może być każdym albo kimś zupełnie innym. To labirynt, który przypomina raczej poukładane na sobie kolejne warstwy, a w nich kolejne opowieści – niczym tytułowe Pojemniki z jednego z opowiadań.

– Ciężko opisać mi te wszystkie postacie nie uciekając się do stereotypów – przyznaje Agata Bice. – Te postacie są bardzo wielowarstwowe. Postrzegając je przez elementy ich osobowości, które dostrzegamy na różnych piętrach, jesteśmy w stanie do pewnego stopnia stworzyć obraz każdego człowieka, który również jest wielowarstwowy – mówi tłumaczka.

"Układ(a)ne" to słodko-gorzkie spojrzenie na współczesny świat, w którym wszyscy jesteśmy do siebie tak podobni, że aż tacy sami. Matsuda przedstawia dylematy kobiet we współczesnym społeczeństwie, absurdy życia korporacyjnego, presji i zobowiązań; pisze o miłości i mniejszościach, kobietach, ale i mężczyznach, ale zawsze w niespodziewany i humorystyczny sposób. W swoich tekstach bawi się formą i strukturą: bohaterowie zmieniają kształty i postać, proza zamienia się w dramat, a poważne tematy nabierają lekkości. Literacki majstersztyk pełen zabaw słownych i rytmu, który sprawia, że teksty wwiercają się w nas i zostają tam na długo.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta MyszkowskaMarcin Cichoński
Gość: Agata Bice (autorka polskiego tłumaczenia książki "Układ(a)ne" Aoko Matsudy)
Data emisji: 14.07.2020
Godzina emisji: 10:36

kr/mat. prasowe

Polecane