Odkrywczy James Watt i jego wynalazek!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odkrywczy James Watt i jego wynalazek!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Passion Travel Fruit

Jakie były kulisy wynalezienia maszyny parowej, czyli urządzenia, które przyśpieszyło świat? Opowiedział nam o tym Marcin Jamkowski, pisarz, dziennikarz i podróżnik, który pojawił się w Zagadkowym Studiu z książką swojego autorstwa "Wielcy odkrywcy".


"Wielcy odkrywcy", Marcin Jamkowski, wyd. Dwukropek "Wielcy odkrywcy", Marcin Jamkowski, wyd. Dwukropek

Posłuchaj

1:38:40
Marcin Jamkowski o największych wynalazcach w historii (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Wielcy odkrywcy" to sylwetki dwudziestu sześciu eksploratorów oraz historie ich niezwykłych odkryć. Autor wprowadza nas w świat wspaniałych dokonań Krzysztofa Kolumba, Marco Polo czy Vasco da Gamy. Popłyniemy tratwą wraz z Thorem Heyerdahlem, odkryjemy źródła Amazonki razem z Piotrem Chmielińskim i polecimy w kosmos z Jurijem Gagarinem. Wielcy odkrywcy, dowcipnie i pięknie sportretowani przez znakomitego ilustratora Karola Banacha, stanowią początek niezwykłej kolekcji, do której należą także tomy "Wielcy wynalazcy" i "Wielcy naukowcy". Seria Marcina Jamkowskiego została przetłumaczona już na język czeski, a na swoją premierę czekają wydania w języku rosyjskim i chińskim.

Jednym z tytułowych wielkich odkrywców był James Watt, który w 1736 przyczynił się do ulepszenia silnika maszyny parowej, które zaczęto umieszczać w pociągach i statkach, co przyśpieszyło rewolucję przemysłową. Zanim to wszystko się wydarzyło, James był małym chłopcem mieszkającym z rodzicami w szkockim Grenock.

James Watt Foto: jameswatt.scot James Watt Foto: jameswatt.scot

– Był małym urwisem z wieloma fajnymi pomysłami, które jego rodzice nie do końca akceptowali. Kiedyś miał taką koncepcję – kiedy w kuchni zobaczył garnek z gotującą się wodą i podskakującą na nim pokrywką, pomyślał, że skoro ta para może podnieść pokrywkę, to może podniesie coś więcej. Przykrył tę pokrywkę kilkoma kamieniami. Para podrzuciła pokrywkę i kamienie, porozrzucała je po kuchni, zrobiła trochę zamieszania. James się tego przestraszył, ale nie na tyle, żeby nie pomyśleć, że skoro ta para potrafiła podrzucić kamienie, to może dałoby się zrobić coś innego. James wymyślił, żeby zbudować maszynę parową – opowiadał Marcin Jamkowski.

Start zabytkowej maszyny parowej z 1909 roku - kopalnia soli Bochnia/MECHATRONIK CKP

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Marcin Jamkowski (dziennikarz, podróżnik, fotograf, filmowiec), Adam Jarniewski (Polak mieszkający na Grenllandii)
Data emisji:
 12.07.2020
Godzina emisji: 9.08

mat. prasowe/kr

Polecane