Wyprawa na dach Antarktydy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyprawa na dach Antarktydy
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Wayne Morris

– To szalenie skomplikowana ekspedycja i bardzo trudne logistyczne przedsięwzięcie – mówił w Trójce podróżnik i alpinista Michał Leksiński który planuje zdobyć najwyższy szczyt Antarktydy, czyli mierzący 4892 m n.p.m. Masyw Vinsona.


Posłuchaj

4:28
Michał Leksiński idzie po kolejny szczyt Korony Ziemi (Audycja pod-Różna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 Wyprawa jest kolejnym etapem realizacji marzenia mężczyzny, którym jest zdobycie Korony Ziemi obejmującej aż dziewięć szczytów. We wrześniu ubiegłego roku podróżnik odwiedził nasze studio, by opowiedzieć o wyprawie na australijską część Korony Ziemi, czyli Górę Kościuszki.

Czytaj: Piramida Carstensza i Góra Kościuszki za jednym zamachem


Masyw Vinsona to góra nazywana także "Małym Denali". Denali to najwyższy szczyt Ameryki Północnej o wysokości 6 190 metrów znany podróżnikom jako niezwykle trudny cel do osiągnięcia. Ekspedycja na Masyw Vinsona będzie miała kilka etapów. – Najpierw lecimy do głównej bazy na Antarktydzie – Union Glacier, a stamtąd awionetką ruszamy w głąb, do podnóża Gór Ellswortha, gdzie jest baza startowa. Stamtąd rozpoczynamy saniami wędrówkę przez Antarktydę, która trwa kilka dni – opowiadał podróżnik.

Michał Leksiński zaplanował już swoją podróż na Antarktydę w najdrobniejszych szczegółach. – Masyw Vinsona to najwyższa góra najzimniejszego kontynentu, dach Antarktydy. Obecnie czas pożytkuję nie tyle na planowanie, tylko na poszukiwanie sponsorów. Planuję wejście tam na końcówkę grudnia lub styczeń, bo wtedy warunki są o wiele bardziej sprzyjające – mówił.

Lodowa Opowieść/Michał Leksinski

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: Michał Leksiński (podróżnik, alpinista)
Data emisji: 10.07.2020
Godzina emisji: 8.41

Polecane