Prezydent: mam obowiązki wobec społeczeństwa. Chciałbym, żeby tak samo myślały w Polsce elity

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prezydent: mam obowiązki wobec społeczeństwa. Chciałbym, żeby tak samo myślały w Polsce elity
- Realizuję wizję Polski taką, jaką mam ja - podkreślił prezydentFoto: PAP/Radek Pietruszka

– Uważam się za zwykłego człowieka. Nie uważam się za elitę. Jestem człowiekiem wykształconym, ale mam obowiązki wobec polskiego społeczeństwa – powiedział prezydent Andrzej Duda, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia.

PAP Andrzej Duda Gorlice 2 1200.jpg
Prezydent: obrona i urzeczywistnianie praw polskiej rodziny jest sprawą fundamentalną

Posłuchaj

15:40
Andrzej Duda: zamierzam działać rozsądnie jako prezydent Rzeczypospolitej dla Rzeczypospolitej (Salon polityczny Trójki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

– W 2015 r., kiedy startowałem w wyborach, miałem swój program. Rozmawiając ze swoimi rodakami, mówiłem o nim. Tak się składa, że był to program Prawa i Sprawiedliwości – w końcu wyszedłem z tego ugrupowania. Utożsamiałem się z tym programem, on mi odpowiadał. Zamierzam działać rozsądnie jako prezydent Rzeczypospolitej dla Rzeczypospolitej. Realizując wizję Polski taką, jaką mam – tłumaczył.

Andrzej Duda PAP2-1200.jpg
Prezydent: "Koalicja Polskich Spraw" jest potrzebna, żeby wykorzystać dziejową szansę

"Nie miałem programu Platformy"

Andrzej Duda zapewnił, że "zawsze myślał samodzielnie". – Śmieszyły mnie te zarzuty, że nie chcę zablokować ustaw, które były elementem mojego programu. Ja nie miałem programu Platformy Obywatelskiej – podkreślił.

Podczas rozmowy prezydent podjął również temat "Koalicji Polskich Spraw". – Nie oczekiwałem entuzjastycznych reakcji, oczekiwałem spokojnego przemyślenia. To bardzo specyficzny moment dziejowy. Europa i świat znalazły się w trudnej sytuacji – jest pandemia koronawirusa, czeka nas kryzys gospodarczy. Dzięki dobrym działaniom polskich władz wychodzimy z tej sytuacji w miarę obronną ręką. Jest to dla nas wielka rozwojowa szansa – zauważył.

 Warto ją wykorzystać, żeby wspólnie działać dla rozwoju Polski. Uważam, że fundamentem tego wszystkiego są nasze wartości. Wokół nich powinniśmy budować tę "Koalicję Polskich Spraw" – dodał. – Na pewno wiele jest takich spraw, które są dla nas wspólne. Pewnie, że są różnice, rozmawiajmy o tych różnicach spokojniej, a realizujmy to, co najważniejsze, to z czego kiedyś będziemy dumni – mówił.

Prezydent: ta okładka była oburzająca

Prezydent odniósł się również do skandalicznej publikacji "Faktu" nt. ułaskawienia mężczyzny skazanego za przestępstwo seksualne popełnione na małoletniej córce.

– Ta okładka "Faktu" była oburzająca, można było dopatrzyć się różnych podłych prób sugestii. Nie życzyłbym sobie takich okładek w Polsce. Pochodzenie wydawnictwa, które jest właścicielem "Faktu" nie jest dla nikogo specjalną tajemnicą. Były również mocno uderzające we mnie artykuły w niemieckich gazetach. Trzeba zadać sobie pytanie: dlaczego? – mówił Andrzej Duda.

***

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę. Zmierzą się w niej popierany przez Zjednoczoną Prawicę, ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Andrzej Duda (prezydent RP)
Data emisji: 10.07.2020
Godzina emisji: 07.40

pb/ml

Polecane