Wspomnienie Ennio Morricone

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie Ennio Morricone
Ennio MorriconeFoto: shutterstock/Dziurek

W poniedziałek, w wieku 91 lat, odszedł Ennio Morricone, który już od dawna jest legendą kina i inspiracją dla kolejnych pokoleń kompozytorów.

"Misja", "Nienawistna ósemka", "Nietykalni", "Trylogia dolarowa" to tylko kilka tytułów z setek ścieżek dźwiękowych, które skomponował w ciągu swojego życia.

Ennio Morricone 1200.jpg
Wieczór z Ennio Morricone

W tym "Klubie Trójki" słuchamy nie tylko jego muzyki. Przypominamy wywiad z samym maestro, w którym opowiedział m.in. o pracy nad utworami z nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do "Nienawistnej ósemki" Quentina Tarantino.


Posłuchaj

49:24
Życie i twórczość Ennio Morricone (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O Morricone opowiada również Alessandro De Rosa, uczeń Morricone i autor wywiadu-rzeki "Ennio Morricone. Moje życie, moja muzyka. Autobiografia".

Ennio Morricone zasłynął jako kompozytor muzyki do filmów awanturniczych i przygodowych, między innymi tzw. spaghetti-westernów. Światowy rozgłos zyskał dzięki kompozycjom do obrazów: "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dawno temu w Ameryce", "Klan Sycylijczyków". Jemu kinomani zawdzięczają muzykę do "Misji", "Nietykalnych", "Frantica" i "Cinema Paradiso". Morricone współpracował z najlepszymi reżyserami - Sergio Leone, Paolo Pasolinim, Bernardo Bertoluccim, Giuseppe Tornatore czy Brianem de Palmą. Komponował piosenki dla takich artystów, jak: Gianni Morandi, Paul Anka, Mireille Mathieu. Był laureatem dwóch Oscarów: w 2016 roku za muzykę do filmu Quentina Tarantino "Nienawistna ósemka", a w 2007-mym - za całokształt twórczości.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzą: Wioletta Myszkowska i Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 7.07.2020
Godzina emisji: 21.09

IAR/ml

Polecane