"Kobiety w Bośni – Dom". Kobieca solidarność i kobiece dramaty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kobiety w Bośni – Dom". Kobieca solidarność i kobiece dramaty
Kobieta przy pomniku pomordowanych w SrebrenicyFoto: Shutterstock.com/Giovanni Vale

Bohaterkami reportażu są dokumentalistki Karolina Anna Kuta oraz Patrycja Skorupska, reżyserki filmu "Kobiety Bośni". To ich reżyserski debiut, który realizowały przez trzy lata. Teraz zbierają pieniądze na postprodukcję. O czym jest ich film?

Rogatica to małe miasteczko na terenie Republiki Serbskiej, zamieszkałej głównie przez Serbów – jednej z części składowych Bośni i Hercegowiny, z mocnymi tendencjami separatystycznymi i prorosyjskimi. Kiedy w 1992 roku na Bałkanach wybuchła wojna domowa, mieszkali tu w większości Muzułmanie (Boszniacy).


Posłuchaj

10:23
Kobiety doświadczone wojną (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wszyscy w Rogaticy wiedzą, że nieco na obrzeżu miasteczka, stoi podziurawiona przez kule kamienica z nietypową mieszanką lokatorek i charakterów. Na pierwszym piętrze mieszka Pemba, starsza muzułmanka z córką Denisą, obok Macedonka Jasna, a nad nimi Serbki: 22-letnia Ana z matką Sandrą. To właśnie te narodowości stały po przeciwnych stronach barykady w czasie wojny po rozpadzie Jugosławii, która skończyła się niecałe 25 lat temu. 

Film podkreśla kobiecą solidarność w patriarchalnym społeczeństwie. Często jest ona ponad podziałami narodowymi, tożsamościowymi czy religijnymi. Dokument jest ważnym głosem w dzisiejszej Europie dręczonej przez nacjonalizm i strach.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Kobiety w Bośni – Dom"
Autor reportażu: Janusz Deblessem
Data emisji: 7.07.2020
Godzina emisji: 18.11

Polecane