Opera i muzyka współczesna, dlaczego – nie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opera i muzyka współczesna, dlaczego – nie?
Mariusz TrelińskiFoto: Wojciech Dorosz

W Trójce pod Księżycem z 2 na 3 lipca zapytaliśmy, co słuchacze Trójki sądzą na temat opery. Otrzymaliśmy sporo dowodów zainteresowania tą dziedziną sztuki. W pierwszym lipcowym wydaniu MBK nie tylko kontynuowaliśmy temat, ale obok niego proponujemy jeszcze bardziej elitarny, jakim jest niełatwa muzyka współczesna.

Ryzyko byłoby może zbyt duże, gdyby nie fakt, że naszymi gośćmi byli mistrzowie: reżyserii operowej oraz kompozycji muzyki współczesnej. Obaj – to – światowej sławy twórcy: Mariusz Treliński oraz prof. Zygmunt Krauze. 

Posłuchaj

50:27
Opera i muzyka współczesna, dlaczego – nie? (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dyrektor artystyczny Opery Narodowej, reżyser filmowy także i teatralny – Mariusz Treliński – choć młodszy – wystąpił w roli gościa specjalnego, gdyż mogliśmy byli spotkać się z nim w bezpiecznej przestrzeni i, dzięki temu, dłużej porozmawiać. To ważna rozmowa, gdyż Opera Narodowa – największy teatr – ma największe problemy, a jednak, po dehibernacji zaryzykowała i przedstawiła bardzo ambitny plan na sezon 2020/21. O premierach i nazwiskach słynnych artystów operowych opowie nasz gość, przypominając, że na rytm pokazów spektakli popremierowych w operze, zaistniała sytuacja nie miała większego wspływu. "Halka" – na przykład – po warszawskiej premierze została pokazana zgodnie z planem, następne prezentacje miały nastąpić jesienią i jest szansa, że uda się słynny spektakl naszego gościa pokazać w tym czasie warszawskiej widowni.

Barbara Marcinik i Mariusz Treliński Barbara Marcinik i Mariusz Treliński

Mariusz Treliński należy do najbardziej zapracowanych reżyserów, także za granicą. Jak, tak aktywny twórca, poradził sobie w czasie zamknięcia jego teatru oraz granic – to pytanie musiało paść. Dodajmy, że każda wizyta Mariusza Trelińskiego (a znamy się od początku lat 90.), stanowi gwarancję atrakcyjnego spędzenia wspólnego czasu. Powiedzieć, że nasz gość – to wulkan energii, to, cytując Jerzego Pilcha, nic nie powiedzieć.

Z kompozytorem – seniorem – panem profesorem Zygmuntem Krauze można było jedynie porozmawiać poprzez łącza internetowe. Mieliśmy też ważne preteksty: nasz gość został uhonorowany po raz drugi francuską Nagroda Krytyków za najlepszą premierę sezonu 2019/20. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał za III Koncert fortepianowy "Okruchy pamięci". Otwarty też został letni salon Zygmunta Krauze, w którym mamy szansę uczestniczyć za pomocą sieci. W co drugi piątek lata profesor będzie improwizował na tematy klasyków. Jego gościem będzie Marcin Masecki.

Prof. Zygmunt Krauze Prof. Zygmunt Krauze

Nie obawiamy się trudniejszych tematów nawet w porze deseru; ważny jest sposób ich realizowania, a nie zapominamy o naszej zasadzie "poł żartem, pół serio".

W finale wydania zaprosiliśmy na wieczór na "Scenie Teatralnej Trójki".

Do usłyszenia więc. Barbara MarcinikWojciech Dorosz – wydawca.

Każdego roku o tej porze prosimy: cieszmy się chwilą, bo czas wakacji na tym etapie jest najcenniejszy, a że ograniczona została nam szansa na pełne przeżywanie tej radości, cóż, trzeba będzie zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i liczyć na przyjazne gesty, szczególnie cenne w trudnym czasie.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 5.07.2020 
Godzina emisji: 14.07


Polecane