Kim jest pies?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kim jest pies?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Olena Yakobchuk

To wydanie "Psychodni" jest bardzo szczególne, bo wczoraj obchodziliśmy Dzień Psa. Dlatego, dziś pytamy: dla wielu osób pies to tylko pies. Kim, a może czym jest on faktycznie? I kim dla psa jest człowiek?

– Nie jest tak, że pies jest gorszy od człowieka, bo porównywanie obu gatunków jest równie mądre, co ocenianie zdolności echolokacji u ludzi. Nie możemy być dla naszych psów pruskim kapralem, który wydaje rozkazy. Czasy niewolnictwa, również międzygatunkowego, skończyły się. Traktujmy nasze psy po partnersku. Nie chodzi jednak o to, by je uczłowieczać, bo to w końcu zwierzęta. Ustalamy zasady, znamy reguły i trzymamy się ich, bo inaczej będą konsekwencje – mówi Aneta Awtoniuk.


Posłuchaj

10:50
Czy pies jest osobą? (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak powinniśmy w takim razie budować relację z naszym pupilem?

– Właściciel, czy przewodnik-opiekun? To najważniejsze w myśleniu o zwierzętach. W języku wyrażamy nasze emocje i nasz stosunek do tych istot. Dlatego, gorąco namawiam, abyśmy wszyscy byli opiekunami psów. Możemy być właścicielami samochodów, płyt, przedmiotów, ale nie zwierząt. Dobry przewodnik psa pokaże mu drogę, która należy iść. W życiu z czworonogiem chodzi o to, żeby się po części nim stać i myśleć o pewnych sytuacjach w podobny do jego sposób – wyjaśnia trójkowa behawiorystka.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Michał Olszański i Michał Margański
Gość:
 Aneta Awtoniuk (behawiorystka zwierząt, trenerka psów)
Data emisji: 2.07.2020
Godzina emisji: 12.26

mat. prasowe/ml

Polecane